W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Piotrowicz powiedział w TVP Info, że "w wymiarze sprawiedliwości szybkość jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest sprawiedliwość". "Można powiedzieć, że te reformy, te ustawy (o SN i KRS), które w tej chwili przyjmujemy są nastawione przede wszystkim na to, żeby rzeczywiście wymiar sprawiedliwości służył społeczeństwu" - podkreślił.

"Chodzi nam o przemiany nie tylko strukturalne, ale i również dopuszczenie do wymiaru sprawiedliwości ludzi o innej mentalności" - oświadczył Piotrowicz.

Według niego do tej pory środowiska sędziowskie eksponowały "nastawienie panowania nad społeczeństwem". "Sytuowanie się ponad wszystkimi władzami - tak być nie może w państwie demokratycznym" - zaznaczył Piotrowicz.

"To, co podejmujemy to przywracamy konstytucyjne zasady. Władza sądownicza musi być pod kontrolą również społeczeństwa. W tej chwili nie było żadnych mechanizmów, przy pomocy których naród, suweren, mógłby sprawować swoją funkcję władzy zwierzchniej nad wymiarem sprawiedliwości" - podkreślił szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

W jego ocenie tą władzę zwierzchnią naród mógł sprawować względem władzy ustawodawczej i wykonawczej. "Natomiast wobec władzy sądowniczej nie było żadnych instrumentów" - podkreślił Piotrowicz.