Woś, który był w środę gościem Polskiego Radia 24 ocenił, że zaproponowane podczas wtorkowych prac w komisji sprawiedliwości poprawki dotyczące zasad wyboru sędziów - członków KRS przez posłów wypełniają prezydencki postulat udziału opozycji w obsadzeniu Rady.

Według wiceministra przyjęte przez komisję poprawki nie powinny prowadzić do kolejnego weta prezydenta. "Poprawki nie są aż tak daleko idące, one w większości były uzgodnione między większością parlamentarną a prezydenckim ministrem Pawłem Muchą" - podkreślił.

"Większość parlamentarna i rząd - właściwie klub Prawa i Sprawiedliwości w głównej mierze zgodziły się na bardzo istotne zmiany - większość 3/5 przy wyborze sędziów do KRS" - przypomniał. "Ale też większość parlamentarna musi brać na siebie odpowiedzialność, że to zadziała, że skutecznie będzie je można wcielić w życie, a wiemy, że w parlamencie, który mamy uzyskanie większości 3/5 głosów graniczy z cudem" - zaznaczył wiceminister.

Jak zaznaczył, drugi krok - wybór sędziów na członków Rady większością bezwzględną - został uzgodniony z prezydentem. "Przedstawiciele prezydenta zgodzili się na taki wariant" - podkreślił wiceszef MS.

Zaznaczył, że drugi krok zakłada, iż każdy klub będzie mógł zgłosić dziewięciu kandydatów spośród sędziów. "Oznacza to, że przy większości PiS będzie mógł wybrać do 15 osobowej KRS tylko dziewięciu wskazanych przez siebie sędziów, sześciu będzie musiała wybrać spośród wskazanych przez inne kluby" - dodał Woś.

"To, zdaniem i większości parlamentarnej, i przedstawicieli pana prezydenta zachowuje ten ważny dla prezydenta w całej reformie udział mniejszości parlamentarnej - partii, które nie tworzą rządu. Jeśli mamy dziewięć dla większości i najpewniej sześciu dla mniejszych ugrupowań parlamentarnych, to ten podstawowy postulat jest zachowany" - przekonywał wiceminister.

Podkreślił, że w drugim kroku zmniejszamy co prawda granicę wyboru z 3/5 do większości bezwzględnej - również dosyć wysokiej, dużej, istotnej - ale jednocześnie gwarantujemy udział w tym wyborze także kandydatów opozycji.

Woś zapowiedział, że kolejnym elementem naprawy systemu sądownictwa w Polsce, będą zmiany w Kodeksie cywilnym. Resort zakłada uproszczenie procedur w postepowaniu cywilnym, prostsze postepowania gospodarcze - podał. "W sposób szybszy i łatwiejszy będzie można procedować, są przewidziane metody na walkę z obstrukcją stron procesowych, bo często zdarza się, że strony specjalnie przedłużają postępowanie" - podkreślił wiceminister.

"To na pewno dobre zmiany, które przyspieszają polskie postępowanie, polskie sądownictwo, polski proces cywilny" - dodał Woś.

We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości podczas całodziennych obrad zakończyła prace nad nowelizacją ustawy o KRS przyjmując siedem poprawek PiS i rozpoczęła debatę o prezydenckim projekcie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Prace będą kontynuowane w środę i prawdopodobnie w czwartek.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski