statystyki

Państwo Islamskie, wersja eksportowa

autor: Jakub Kapiszewski29.11.2017, 07:45; Aktualizacja: 29.11.2017, 08:38
Państwo Islamskie stara się zapewnić sobie byt na przyszłość

Państwo Islamskie stara się zapewnić sobie byt na przyszłośćźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michael Luongo

Likwidacja samozwańczego kalifatu to nie koniec walki z ISIS. Organizacja może się bowiem umocnić poza Syrią i Irakiem.

Najlepszym dowodem na to, że organizacja próbuje budować przyczółki poza Bliskim Wschodem, jest Somalia. W tym miesiącu siły USA przeprowadziły już na terenie tego kraju parę uderzeń samolotami bezzałogowymi na członków grupy. Ostatni atak, w którym zginął jeden bojownik, miał miejsce w poniedziałek. Naloty na Państwo Islamskie w Somalii to nowość. Dotychczas USA zwalczały tam w ten sposób tylko Asz-Szabab – organizację terrorystyczną powiązaną z Al-Kaidą.

Jeśli podążać tropem nalotów, to ISIS wciąż jest obecne w Libii, chociaż organizacja przeniosła się z wybrzeża w głąb kraju. W połowie miesiąca dowództwo amerykańskie w Afryce przeprowadziło dwa naloty w centralnej Libii, ok. 500 km na południe od wybrzeża. Skala działania organizacji musi być jednak znacząco mniejsza niż w roku ubiegłym, bowiem liczba nalotów drastycznie zmalała. O ile między sierpniem a połową grudnia ub.r. USA przeprowadziły w kraju 495 nalotów, o tyle przez cały 2017 r. było ich zaledwie 12.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie