Katarzyna Lubnauer została w sobotę wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej. Głosowało na nią 149 członków partii; na jej kontrkandydata Ryszarda Petru - 140.

Gasiuk-Pihowicz w niedzielę w programie Radia Zet i Polsat News powiedziała, że Lubnauer jest po pierwszej rozmowie ze Schetyną i wiceszefem klubu PSL Markiem Sawickim. „Bardzo mnie to cieszy, bo trzeba rozmawiać. Oczywiście to jest tak, że jak patrzymy na ordynację, to widzimy, że ona wzmacnia duże ugrupowania, więc to porozumienie będzie konieczne” – oceniła.

„Takie spotkanie z Grzegorzem Schetyną jest już zaplanowane na najbliższe dni, więc będziemy rozmawiać” – poinformowała.

Pytana o porozumienie PO i Nowoczesnej ws. kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że rozmowy „muszą być kompleksowe”.

„Rozmowy nt. porozumień dotyczących samorządów muszą być oparte na bardzo szerokiej formule porozumienia, także z PSL i SLD. Musimy poznać także drugą stronę tego porozumienia, bo jeszcze nie znamy szczegółów. Nie zostało zatwierdzone przez żadne ciało statutowe Nowoczesnej, co nie oznacza, że nie zostanie zatwierdzone” – powiedziała.

Gasiuk-Pihowicz dodała, że pozytywnie ocenia kandydaturę Trzaskowskiego. „Pan Rafał Trzaskowski jest doświadczonym politykiem na wszystkich bardzo eksponowanych, publicznych stanowiskach, więc absolutnie jest o czym rozmawiać i te rozmowy będą się odbywały” – podkreśliła.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że opozycja jest odpowiedzialna za stworzenie adekwatnej odpowiedzi na propozycje zmian w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS. „Chcemy budować wspólne listy, duże wspólne bloki, które dadzą szansę wygrać najlepszym kandydatom w miastach i o tym chcemy rozmawiać z naszymi partnerami” – zapewnił.

W ocenie wiceszefa klubu PSL Marka Sawickiego, porozumienie PO i Nowoczesnej ws. kandydatury Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy było ze strony Petru „próbą wzmocnienia swojej pozycji w Nowoczesnej, co wewnętrznie zostało źle odebrane”. „To przede wszystkim zdecydowało o wyborze Katarzyny Lubnauer” – stwierdził.

Jak dodał, najważniejszą kwestią pozostaje przyszły kształt ordynacji wyborczej i samorządów. „Dzisiaj trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować programowo i z drugiej strony pilnować, żeby PiS nie zdemolował samorządu, żeby nie dokonał rozbioru, który w projekcie był zaplanowany” – powiedział.

W czwartek liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru - poinformowali, że Rafał Trzaskowski (PO) jest wspólnym kandydatem obu ugrupowań na prezydenta Warszawy, a w przypadku jego wygranej dotychczasowy kandydat Nowoczesnej Paweł Rabiej zostanie zastępcą prezydenta stolicy. (PAP)

autor: Daria Porycka