Policja pojawiła się w rezydencji Netanjahu w Jerozolimie, jednak jej rzecznik odmówił potwierdzenia informacji o kolejnym przesłuchaniu premiera.

Od końca 2016 roku przeciwko Netanjahu toczą się dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy luksusowych podarunków, które premier i jego rodzina mieli otrzymywać od biznesmenów. Wartość tych prezentów szacuje się na dziesiątki tysięcy dolarów.

Drugie śledztwo dotyczy negocjacji z właścicielem największej gazety w kraju "Jedijot Achronot", którego Netanjahu miał przekonywać, by stawiał władze w korzystniejszym świetle.

Netanjahu broni się przed zarzutami i przedstawia toczące się postępowania jako "polityczne polowanie", które ma go odsunąć od władzy.

Ewentualne postawienie premiera w stan oskarżenia nie obligowałoby go do złożenia urzędu, gdyż zgodnie z izraelskim prawem szef rządu nie musi rezygnować, nawet jeśli postawione mu zostaną zarzuty. Może jednak zostać zmuszony do ustąpienia.

67-letni Netanjahu jest szefem rządu od 2009 roku. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-99. Premier i jego żona Sara byli już bohaterami skandali korupcyjnych.(PAP)

fit/ kar/