Po odebraniu ślubowania od nowo powołanych sędziów prezydent podkreślał, że na sędziach spoczywa niezwykła odpowiedzialność za losy ludzkie i kształtowanie oblicza polskiego państwa. "To także niezwykła odpowiedzialność za kształtowanie opinii o wymiarze sprawiedliwości" - podkreślił Duda. Jak mówił, to, czy Polacy uważają swoje państwo za sprawiedliwe, zależy właśnie od działalności sądów.

Prezydent prosił o to, by orzekając sędziowie kierowali się swoim doświadczeniem życiowym i czynili wszystko, by każdą sprawę postrzegać indywidualnie, unikając rutyny.

Mówił też o poczuciu niezawisłości i niezależności. "Albo się je ma albo nie. Albo jestem niezawisły od wszelkich wpływów i żaden przełożony, żaden kolega, żadna rodzina, żadni znajomi, żadne wpływy środowiskowe czy to środowiska zawodowego, czy to koleżeńskiego, nie wpłyną na moją decyzję, albo nie" - podkreślił. "Chcę wierzyć, że wszyscy państwo takimi ludźmi jesteście. Proszę, abyście tę twardość potrafili zachować" - dodał prezydent. Choć, jak zastrzegł, wie, że "są różne sytuacje, czasem bardzo trudne".

Duda wręczył 26 nominacji sędziowskich. Portal wpolityce.pl zwrócił uwagę na powołanego na sędziego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu Piotra Kieresa, syna sędziego Trybunału Konstytucyjnego Leona Kieresa. Według portalu jest to nominacja kontrowersyjna, bowiem "doświadczeniem praktycznym" i "wiedzą ogólną" przewyższał Piotra Kieresa inny kandydat Karol Kiczka, odrzucony przez Krajową Radę Sądownictwa.

Prezydent nominuje sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa.

O szczegółowe protokoły z posiedzeń zespołu KRS, który opiniował kandydatów, zwrócił się do KRS prezydencki minister Andrzej Dera. Jak powiedział PAP, zgodnie z nim "cztery osoby wchodziły w skład tego zespołu, w tym pani poseł Krystyna Pawłowicz z klubu parlamentarnego PiS i ten zespół jednogłośnie zaopiniował kandydaturę pana Piotra Kieresa jako lepszą". "Potem to stanowisko podtrzymała cała KRS" - dodał. "Tu nie ma przesłanek negatywnych" - podkreślił Dera.

Prezydent Duda wręczył także w środę akty powołania do pełnienia urzędu asesora sądowego w czterech Wojewódzkich Sądach Administracyjnych. (PAP)

Autor: Magdalena Cedro