statystyki

Gutowski i Kardas: Dzień małego faszysty i pożytecznego idioty

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:42
Uczestnicy Marszu Niepodległości na błoniach Stadionu Narodowego

Uczestnicy Marszu Niepodległości na błoniach Stadionu Narodowegoźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Narody, które są sprawcami największych tragedii XX w., twierdzą, że były ofiarami szaleńczych ideologii. Niemcy wskazują, że to nie oni dokonali zbrodni hitlerowskich, lecz niemieccy naziści. Rosjanie obciążają twórców komunistycznego reżimu. Włosi udają, że problemu w ogóle nie było. Tymczasem przedstawiciele skrajnych idei dochodzili do władzy przy biernej aprobacie większości społeczeństwa, niespodziewającego się, do czego doprowadzą drobne naruszenia praworządności.

Pojawiające się coraz częściej przypadki ataków na mniejszości narodowe czy grabieże ich mienia były dokonywane przez skrajnych nacjonalistów, rasistów i faszystów. Skrajna propaganda, ograniczanie wolności prasy i swobód obywatelskich, ataki na nieprzychylne władzy zgromadzenia nie pojawiły się od razu w pełnej krasie. Dojrzewały powoli, przy niemym sprzeciwie większości społeczeństwa. Społeczeństwa, które nie wiedziało wtedy, że zło trzeba tłumić w zarodku. By nie pozwolić mu się rozwinąć. Dziś już to wiemy.

Dziś społeczeństwa wiedzą, że nie wolno pozwolić, by na pochodzie niesiono hasła rasistowskie, nacjonalistyczne, faszyzujące. Bo idący obok stają się jak stado baranów. Już nie biernie, lecz czynnie wspierających rasizm i nacjonalizm. Niemymi stronnikami nacjonalistów i rasistów, do których nie wolno się nikomu uśmiechać. Zwłaszcza władzy działającej na zasadzie legalizmu.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • Czerwony faszyzam zarzuca faszyzm innym.(2017-11-15 08:45) Zgłoś naruszenie 145

  Co za bzdety - porównywać Polskę do państw faszyzujacych się, a PIS do nazistów bo tak odczytuję intencję autorów. Prawda leży gdzie indziej czyli w zwykłej obłudzie . Z każdego można zrobić faszystę i ksenofoba wystarczy by była większość mediów pro-komunistycznych i tak się właśnie dzieje na świecie i w Polsce - (75% to libero lewactwo pro-niemieckie), które mąci od samego początku objęcia władzy przez PIS.__ Prawdziwi faszyści to czerwone media zakłamujące rzeczywistość i to jest na dziś największe zagrożenie dla wolności jednostki. Polska jest im nie wygodna i będą ją szkalować, a jak jest każdy Polak widzi. Demokracja największa od momentu wejścia do UE.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-11-15 20:37) Zgłoś naruszenie 100

  A który z autorów to "mały faszysta", a który "pożyteczny idiota", bo po tekście trudno rozeznać...

  Odpowiedz
 • fff(2017-11-15 13:21) Zgłoś naruszenie 81

  "przy biernej aprobacie większości społeczeństwa". A kto doprowadził do tej biernej aprobaty? Miłośnicy ośmiorniczek.

  Odpowiedz
 • A może 'dzień małego tarowicy medialnego' ..(2017-11-15 11:45) Zgłoś naruszenie 61

  .. też brzmi przekonywująco.

  Odpowiedz
 • ff(2017-11-15 21:08) Zgłoś naruszenie 52

  Autorami najwiekszych tragedii w XX wieku sa ruchy lewackie takie jak faszyzm, hitleryzm i komunizm. Prawdę napisał "fff", że do tych tragedii przyczyniły się elyty, które traktowały ludzi jak śmieci, co z kolei pchneło tych ludzi w o objęcia ideologii, która dawała im podmiotowość.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-11-15 22:36) Zgłoś naruszenie 40

  Nie chcecie skrajnych ideologii? Diagnoza jest prosta, choć niemożliwa do zrealizowania. Po pierwsze nie można kraść. Po drugie złodziei z własnych szeregów zamiast chronić trzeba karać surowiej niż zwykłych ludzi. Po trzecie trzeba dzielić się wypracowanym dochodem, zwłaszcza z tymi którzy tworzą go naprawdę. Po czwarte od bata lepsza jest marchewka,

  Odpowiedz
 • zenek(2017-11-19 19:31) Zgłoś naruszenie 10

  Żałosny artykuł jak i autorzy. Jak prawniczyna łapie się roli dziennikarza, to znaczy, że został oddarty od koryta przez nową władzę. Myślę, że oszust Podkulski, którego pan tak ofiarnie broni przed kryminałem , hojnie panu wynagrodzi te niedogodności. P.S. Mam nadzieję, że Podkulski szybko trafi na właściwe miejsce dla siebie, czyli do więzienia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie