statystyki

Nowa formacja będzie chronić prezydenta

autor: Bożena Wiktorowska09.11.2017, 07:19

SŁUŻBY MUNDUROWE

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Służbie Ochrony Państwa (druk 1916). Dokument zakłada powołanie w miejsce Biura Ochrony Rządu nowej formacji, odpowiedzialnej za ochronę osób i obiektów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa. Podstawowym powodem zmian jest konieczność dostosowania sposobu zabezpieczenia do zagrożenia atakami terrorystycznymi. Z tego też powodu uprawnienia nowej służby zostaną zwiększone. Nie tylko będzie ona mogła korzystać z danych dostarczanych przez inne formacje mundurowe, ale zyska też prawo do zdobywania własnych informacji na podstawie czynności operacyjno-rozpoznawczych. Jej funkcjonariusze będą mogli obserwować i rejestrować zdarzenia w miejscach publicznych.

Projekt ustawy wprowadza jednocześnie możliwość finansowania podejmowanych przez SOP czynności operacyjno-rozpoznawczych z funduszu operacyjnego. BOR nie ma do tego prawa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie