statystyki

Macron znosi stan wyjątkowy, ale daje większe uprawnienia służbom

autor: Katarzyna Stańko31.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:02
Prezydent połączył w swoim przemówieniu zagrożenie terrorem z migrantami

Prezydent połączył w swoim przemówieniu zagrożenie terrorem z migrantamiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

W zamian wchodzi ustawa antyterrorystyczna dająca większe uprawnienia służbom. Rozważane jest przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił 18 października projekt reformy bezpieczeństwa państwa przewidującej utworzenie 10 tys. etatów w policji i żandarmerii w ciągu pięciu lat swojej prezydentury oraz zaostrzenie sankcji przeciw zradykalizowanym przestępcom. W obecności 500 dowódców i przedstawicieli policji, służb bezpieczeństwa i ministerstwa spraw wewnętrznych Macron wyjaśniał cele nowej ustawy antyterrorystycznej. Prezydent mówił o bezpieczeństwie państwa, zagrożeniu terrorystycznym oraz o imigracji. Łączenie tych trzech elementów było do tej pory we Francji rodzajem tabu. – Macron zachował się jak polityk prawicy, łącząc zagrożenie terrorystyczne z tym związanym z przybywającymi do Francji migrantami – komentuje w rozmowie z DGP dr Mathieu Zagrodzki, konsultant ds. policji z centrum badań Cesdip.

Nowe prawo wzmacnia uprawnienia ministra spraw wewnętrznych i prefektur, szczególnie jeśli chodzi o aresztowania i przeszukiwania pomieszczeń oraz weryfikację w sieci. Władze mogą również nakazać zamykanie miejsc kultu, gdy uznają, że „działania, które mają tam miejsce, prowokują do dyskryminacji, nienawiści, przemocy czy popełnienia aktów terroryzmu we Francji lub za granicą”. Ustawa rozszerza też zakres kontroli tożsamości na granicach. Maksymalny czas trwania kontroli może wzrosnąć do 12 godzin. Mogą się one odbywać w promieniu 20 km od przejść granicznych, lotnisk i portów. – To, co było wcześniej wyjątkowe, staje się normalnością – podsumowuje rozszerzenie kompetencji śledczych i kontrolnych dr Mathieu Zagrodzki.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Bert(2017-10-31 14:06) Zgłoś naruszenie 31

    A co na to tamtejsi Wolnomyśliciele, jak oni bez tego stanu wyjątkowego będą krzewić wolność

    Odpowiedz
  • nn(2017-10-31 13:20) Zgłoś naruszenie 23

    z tego co jest tutaj napisane to ta ustawa wydaje się bardzo rozsądna, zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i jednocześnie jest dostatecznie wyważona w swojej materii, nic tylko pogratulować mądrych decyzji, bardzo dobra ustawa

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie