statystyki

Niemcy w Polsce: Grożą: „Szwaby do domu!”, ale dla nich dom jest nad Wisłą

autor: Dorota Kalinowska28.10.2017, 20:30
Gdzie widzą się za 5–10 lat? – Na pewno nie w Niemczech. Bo trochę nudno, za dużo Niemców tam jest. A tak poważnie, tu dzieci idą do szkoły, mają przyjaciół. Tu mamy mieszkanie, ogród... Tu jest mój dom – opowiada mieszkający we Wrocławiu Bastian Küntzel

Gdzie widzą się za 5–10 lat? – Na pewno nie w Niemczech. Bo trochę nudno, za dużo Niemców tam jest. A tak poważnie, tu dzieci idą do szkoły, mają przyjaciół. Tu mamy mieszkanie, ogród... Tu jest mój dom – opowiada mieszkający we Wrocławiu Bastian Küntzelźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niektórzy im grożą: „Szwaby do domu!”. Oni ze spokojem odpowiadają: „Przeciwnie, nadal będziemy tu pracować”.

To jak operacja na otwartym sercu, trzeba jakoś przetrwać – mówią Niemcy o swoich przyjazdach do pracy w Polsce. Wielu przyjaciół odradzało im rzucanie roboty w ojczyźnie. Ostrzegali, że będzie to koniec ich karier, bo polegną w starciu z polnische Wirtschaft. „Co też ci strzeliło do głowy?”, „Przestaniesz się liczyć” – słyszeli od rodziny oraz bliższych i dalszych znajomych. Najczęściej odpowiadali: „Ryzykuję, ale się nie wycofam”.

Bieg z niemiecką flagą

Do niedawna zjawisko to mało kogo interesowało, lecz dziś polsko-niemieckie stosunki to temat bardzo gorący. Bo PiS zaczął mówić o zerwaniu z dyktatem Berlina w europejskiej polityce i o reparacjach wojennych, zaś w tramwaju w stolicy pobito prof. Jerzego Kochanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Za to, że po niemiecku rozmawiał z kolegą z uczelni w Jenie.

Antyniemieckie stereotypy nadal są w Polsce żywe – podtrzymuje raport „Fascynacja, miłość, przypadek. Niemieccy migranci w Polsce” przedstawiony 12 października w Instytucie Goethego. A Niemcy – czemu trudno się dziwić – bardziej niż zwykle wyczuleni na to, jak są przyjmowani. Jak na nich reagują Polacy? Zdarza się, że ktoś krzyknie do nich: „W Polsce mówi się po polsku!”, ktoś inny rzuci: „Macie w...ć, nikt tu nie będzie gadał po niemiecku!”. A jeszcze inny będzie chciał się bić, wrzeszcząc: „Czy ty wiesz, co Niemcy zrobili naszym pradziadkom? Wolisz tego pedała od nas!” (wszystkie cytaty pochodzą z raportu).

„Niektórzy wręcz przyznają, że nie odbierają telefonu w miejscach publicznych, jeśli wiedzą, że rozmowa miałaby być prowadzona po niemiecku. Inni słyszeli opowieści od znajomych obcokrajowców, którzy w Polsce spotkali się z negatywnymi komentarzami, a nawet z przemocą fizyczną ze strony osób nietrzeźwych. Panuje przekonanie, że w ostatnich dwóch latach przyzwolenie na agresywne, niegrzeczne czy niepochlebne wypowiedzi pod adresem cudzoziemców, zwłaszcza Niemców, wzrosło, choć sytuacje takie zdarzały się wcześniej” – napisze Agnieszka Łada, dyrektor Programu Europejskiego i starszy analityk Instytutu Spraw Publicznych w raporcie o migracji Niemców.

Sami ankietowani będą tonować nastroje: „Nikt nie biega z niemiecką flagą, nie afiszujemy się z niemieckością, przecież nie oto chodzi”; „Niemcy, których znam, czują się jak goście w Polsce, chcą się dobrze zachowywać, nie chcą prowokować”. Będą przy tym zaznaczać, że „jest duża różnica między oficjalnym, stereotypowym obrazem bogatego Niemca, który rozpoczął wojnę, mimo że urodził się 50 lat później, i osobistymi, normalnymi kontaktami. Dla tych, którzy spotykają rozmówców na co dzień, nie są oni przedstawicielami Niemiec, lecz osobami z imienia i nazwiska lub znajomymi”.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (20)

 • Bert(2017-10-28 21:51) Zgłoś naruszenie 4222

  Niemcy nie rozliczyli się z potwornych zniszczeń w Polsce. I ten fakt będzie zatruwał atmosferę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • reperacje wojenne(2017-10-29 08:36) Zgłoś naruszenie 3412

  Niemcy w tym roku przewidują nadwyżkę budżetową w kwocie ok.14 miliardów euro- w Polskiej walucie jest to ok.60 miliardów złotych.Z tego wynika,że Niemcy jakby chcieli to w ciągu 5 lat mogliby zaspokoić nasze roszczenia.Uważam więc,że nasi politycy powinni ostro zabrać się do roboty by wyegzekwować reperacje-ponieważ pieniądze są. .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marcin0313(2017-10-29 06:04) Zgłoś naruszenie 279

  To wszystko że niemcy wtrącają się w naszą politykę dymają nas tak jak było Gazpromem a teraz zmuszają nas do przyjęcia uchodźców bo będziemy płacić wysokie kary, dziwić się że Polacy tak robią, Niemcy to szkodniki skoro chcą nam wpychać darmozjadów i terrorystów w postaci uchodźców i jeszcze kasę wołają a za 2 wojnę światową się wypłacili.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mruk(2017-10-29 16:56) Zgłoś naruszenie 135

  14 mld nadwyzki bydzetowej? Bylo niedawno 50. Widac goscie z Afryki i bliskiego wschodu troche jednak kosztuja zamiast pracowac? :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • A(2017-10-30 08:17) Zgłoś naruszenie 90

  Bez jaj wKrakowie masa Niemców a problemu nie ma

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Seb(2017-10-29 19:07) Zgłoś naruszenie 911

  Polacy. To chory naród sam jad nienawiści i wielcy bojowi wojny jednak nienauczyly

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Piotr Ż(2017-10-29 22:11) Zgłoś naruszenie 77

  A kiedy zażądamy odszkodowań od Szwedów za potop. Niemcy oddali Polsce chociaż część swoich terenów, natomiast Szwedzi ani jednej korony.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ruscy dzielą i rządzą, Polacy Ruskim posłuszni(2017-10-30 13:35) Zgłoś naruszenie 22

  Po kasę to trzeba iść do tego trzeciego, który szczuje Polaków na Niemców - do Ruskich. Bo na razie to oni dzielą i rządzą.

  Odpowiedz
 • II wojna św. to pestka przy szwedzkim potopie(2017-10-30 13:19) Zgłoś naruszenie 11

  Żadna wojna nie zniszczyła Polski tak jak potop szwedzki. Kto nie wierzy, niech pozna historię. Dowie się przy okazji, że po szwedzkiej stronie walczył ówczesny warchoł Sobieski, późniejszy król Jan III. Zresztą szwedzkim gierojem był dość długo, jakieś 4 lata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie