„Informację o tym, że woda jest niezdatna do celów sanitarnych i spożywczych szpital dostał w formie elektronicznej w czwartek po godz. 15 od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego” – poinformował PAP w sobotę przewodniczący sztabu kryzysowego Krzysztof Ołownia.

Zapewnił, że „nie ma żadnych sygnałów świadczących o jakimkolwiek zagrożeniu zdrowia czy życia pacjentów”. Ze względów prewencyjnych wydano zakaz odwiedzin osób hospitalizowanych, wstrzymane zostały również przyjęcia do placówki.

Podczas piątkowego spotkania sztabu kryzysowego Zarząd Powiatu podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy budżetowej, z której zakupione zostały niezbędne materiały do prawidłowego funkcjonowania szpitala. „Za te pieniądze wykonaliśmy rurociąg wewnętrzny zapewniający dostawę bieżącej, nieskażonej wody” – tłumaczył Ołownia.

Spotkanie sztabu odbyło się także w sobotę. Przewodniczący sztabu kryzysowego poinformował, że następuje poprawa jakości wody i sobotnie nieoficjalne wyniki są „bardzo zadowalające”. „Następuje radykalna poprawa, czego efektem są wszystkie podjęte działania, polegające m.in. na dezynfekcji instalacji wewnętrznej i czyszczenia zbiornika” – podsumował Ołownia.

W poniedziałek przeprowadzone zostanie kolejne badanie próbki wody.(PAP)

autor: Piotr Grabski

edytor: Agata Zbieg