O rozpoczęciu roku akademickiego poinformowało w sobotę na swojej stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Możecie czuć się wyróżnionymi, bo studiujecie w niezwykle ważnej szkole. Jednak bycie studentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej to nie tylko wyróżnienie, ale też wielka odpowiedzialność. Polacy zawsze mogą liczyć na Straż Pożarną" - powiedział szef MSWiA podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Nowy rok akademicki 2017/2018 w SGSP oficjalnie rozpoczął się od Mszy świętej w Bazylice Katedralnej na warszawskiej Pradze. Elementem otwarcia roku akademickiego w SGSP było uroczyste ślubowanie 84. podchorążych pierwszego rocznika. Po ślubowaniu delegacja studentów pierwszego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia otrzymała indeksy z rąk szefa MSWiA oraz rektora-komendanta SGSP.

Minister podkreślił, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej szkoli wyjątkowych fachowców oraz życzył powodzenia wszystkim studentom w nowym roku akademickim.

"Ze względu na renomę Szkoły, możecie być spokojni, że zostaniecie profesjonalnie przygotowani do służby" - zaznaczył Błaszczak.

Podczas uroczystości wykład na temat stresu w sporcie i na służbie wygłosił mistrz olimpijski Tomasz Majewski.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest publiczną uczelnią służb państwowych, kształcącą i wychowującą strażaków Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszy innych służb i straży oraz osoby cywilne w zakresie bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności.

SGSP jest jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej. Minister spraw wewnętrznych sprawuje nadzór nad zgodnością działań tej uczelni z przepisami prawa i statutem, a także nad prawidłowością wydatkowania środków publicznych.

Uczelnia została utworzona rozporządzeniem Rady Ministrów w 1982 r. SGSP ma dwa wydziały - Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego. SGSP kształci na kierunku studiów inżynieria bezpieczeństwa w specjalnościach: "inżynieria bezpieczeństwa pożarowego" i "inżynieria bezpieczeństwa cywilnego" oraz kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Misją Szkoły jest kreowanie wiedzy, jej rozpowszechnianie i wykorzystanie poprzez kształcenie kadry oficerskiej dla rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz kadr o najwyższych kwalifikacjach.