Macierewicz, który był we wtorek gościem Polskiego Radia 24, ocenił, że liczba ludzi pokrzywdzonych przez - jak mówił - "niesprawiedliwe działanie sądów, jest olbrzymia". "W związku z tym, zarówno zmiany personalne jak i organizacyjne, prawne muszą jak najszybciej nastąpić" - powiedział.

"Rozumiem, że po tym co wczoraj można było zobaczyć, pan prezydent dosyć szybko reagował, także korygował swoje stanowisko. W związku z tym myślę, że ta ewolucja będzie następowała i będziemy mogli wspólnie dokonać takich zmian. Na to bardzo liczymy" - powiedział Macierewicz.

"Widać, że pan prezydent jest świadom, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS są nierealne i liczę na to, że ta ewolucja będzie następowała" - dodał.

W jego ocenie, ważne jest żeby "nie blokować tego co przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości". "Warto żeby przede wszystkim wesprzeć konieczne w Polsce zmiany, w tym także zmiany personalne. Same mechanizmy, same formuły prawne, nie działają. W konkretnym zawsze wypadku działają zawsze bardzo konkretni ludzie. Nie da się realizować nowej polityki przy pomocy starych układów personalnych" - powiedział Macierewicz.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Prezydent podtrzymał swą propozycję wyboru członków KRS-sędziów przez Sejm większością 3/5 głosów. Przygotował też projekt zmiany w konstytucji - tak, by w sytuacji, gdy Sejmowi nie uda się porozumieć co do wyboru członków KRS, dokonywał go prezydent. W tej sprawie Duda spotkał się w poniedziałek po południu z przedstawicielami klubów parlamentarnych: PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL - w spotkaniu nie wziął udziału reprezentant PO.

Ponieważ nie było zgody co do zmiany konstytucji, prezydent zaproponował, by w wypadku klinczu w Sejmie, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata do KRS. Nowa propozycja - mówił Duda - będzie w efekcie oznaczała "multipartyjny wybór członków KRS".

Z kolei prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. W projekcie jest również zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, przy możliwości wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania. Zgodnie z projektem ustawy, w Sądzie Najwyższym będzie też utworzona Izba Dyscyplinarna.