Kampanię "Sprawiedliwe sądy", która dotyczy reformy wymiaru sprawiedliwości, przedstawiono w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, w której uczestniczyła premier Beata Szydło. Kampania - zdaniem jej twórców, czyli Polskiej Fundacji Narodowej - ma na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz pokazanie, że znajdują się one w nurcie światowego dziedzictwa demokratycznego. Częścią kampanii są strony internetowe: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl. Kampania ma się toczyć w telewizji, Internecie i na ulicach, gdzie pojawiły się pierwsze billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Powstały też profile "Sprawiedliwe sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha gościł w telewizji Polsat News, gdzie został zapytany, o opinię prezydenta Andrzeja Dudy na temat spotów, które powstały w ramach kampanii "Sprawiedliwe sądy". "To nie jest zagadnienie z zakresu działalności Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej" - odpowiedział Mucha.

"Ta kampania nie ma żadnego związku z projektami przygotowywanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę" - zaznaczył i przypomniał jednocześnie, że prezydenckie projekty nie zostały jeszcze opublikowane, a związane z nimi konsultacje są w toku.

"Pan prezydent współpracuje z ekspertami i powiedział, że będzie się starał zrealizować swoją zapowiedź w zapowiedzianym terminie (...) Tak można się spodziewać, że się stanie" - podkreślił Paweł Mucha. Przypomniał również o środowych spotkaniach prezydenta z szefami klubów parlamentarnych. "Na pewno wczorajsze spotkania służyły wsłuchaniu się w głos klubów parlamentarnych, rozważeniu ich argumentów i przyjęciu ich postulatów do rozwagi" - zaznaczył minister.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda będzie rozważał propozycje szefów klubów parlamentarnych przy pomocy prawników, którzy pracują w kancelarii prezydenckiej i ekspertów zewnętrznych. "Prezydent chciał wysłuchać stanowisk klubów parlamentarnych w sprawie reformy sądownictwa i to były dobre merytorycznie spotkania" - ocenił Paweł Mucha.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o SN i o KRS. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podał, że projekty będą "najprawdopodobniej" przedstawione 25 września.