statystyki

Jacek Zaleśny o zmianie konstytucji: Jest co udoskonalić

autor: Jacek Zaleśny25.08.2017, 07:09; Aktualizacja: 25.08.2017, 08:56
"O ile konstytucja z 1997 r. sprawdza się w praktyce jej stosowania, niemniej jednak jest co doskonalić."

"O ile konstytucja z 1997 r. sprawdza się w praktyce jej stosowania, niemniej jednak jest co doskonalić."źródło: ShutterStock

Obowiązująca konstytucja, już w momencie jej uchwalania, wywoływała liczne zastrzeżenia, krytykę ze strony części uczestników stosunków prawnych i politycznych. Jak pokazało 20 lat stosowania jej przepisów, często były to uwagi formułowane na wyrost czy też na użytek rywalizacji politycznej. Zarazem jednak w tym czasie miały miejsce zdarzenia, których nie mógł przewidzieć ustrojodawca czy też praktyka ustrojowa rozwinęła się w kierunku przez niego niepożądanym.

 Nawiązując do myśli Johanna Wolfganga von Goethego, każda konstytucja jest szara, ale złote drzewo życia zawsze jest zielone. Nie da się w całej rozciągłości ekstrapolować tego, co wydarzy się w przyszłości, tym bardziej gdy sen z powiek spędza wypracowanie kompromisu konstytucyjnego aprobowanego przez większość członków Zgromadzenia Narodowego, a następnie akceptowalnego przez naród w referendum.

Z tego też względu praktyka ustrojowa potwierdziła zasadność jednych rozwiązań konstytucyjnych, a dokonała falsyfikacji innych. Nie ma wątpliwości, że 20 lat doświadczeń ustrojowych potwierdziło kierunkową trafność podjętych przed laty wyborów ustrojowych, ale jednocześnie skłania do refleksji nad częściowymi zmianami w konstytucji. Przede wszystkim powinny one dotyczyć rozszerzenia wpływu narodu na bieg stosunków prawnych i politycznych w państwie, jak również modernizacji systemu organów władzy publicznej i jego dostosowania do wyzwań współczesnego świata.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie