"Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB)współpracuje z terenowymi organami nadzoru budowlanego w sprawie ustalania stanu technicznego budynków uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, ze szczególnym uwzględnieniem budynków mieszkalnych" - poinformowało PAP Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Jak przekazał resort, w pierwszych godzinach po wystąpieniu nawałnic i wichur, "gdy służby ratunkowe zakończyły swoje działania, przedstawiciele organów nadzoru budowlanego rozpoczęli czynności kontrolne". Ich celem jest ocena stanu technicznego obiektów budowlanych, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioły. W tym ustalenie, czy mogą one być użytkowane, czy też ich stan techniczny wymaga wyłączenia obiektu z użytkowania.

"Liczba i skład zespołów kontrolnych, organizowanych w województwach dotkniętych skutkami wichur i nawałnic, są dostosowywane do potrzeb, określonych na podstawie prowadzonego monitoringu i otrzymywanych informacji z terenu. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim do 14 sierpnia nadzór budowlany skontrolował 489 obiektów. Działania inspektorów nadzoru budowlanego, w tym inspektorów GUNB, będą prowadzone do momentu, aż wszystkie obiekty budowlane wymagające oceny stanu technicznego zostaną skontrolowane" - przekazał resort.

Resort przekazał, że wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad rozwiązanymi, które "odformalizują kwestię oceny szkód i umożliwią szybszą wypłatę odszkodowań".

"MIB wystąpi do MSWiA w celu wydania rozporządzenia Rady Ministrów zezwalającego na odbudowę zniszczonych budynków w prostszej procedurze. Umożliwia to ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Trwają już prace nad tym rozporządzeniem. Kolejne szczegóły planowanych rozwiązań będą wkrótce przedstawione" - napisał resort.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że jeszcze tego dnia zostanie przygotowany projekt rozporządzenia upraszczającego procedury szacowania strat.

"Przygotowany będzie dziś projekt rozporządzenia, które umożliwi uproszczenia w odbudowie budynków" - powiedział Błaszczak na briefingu. Dodał, że "te uproszczenia polegają na tym, że tam, gdzie jest potrzebna zgoda na budowę, wystarczy zgłoszenie, a tam, gdzie jest potrzebne wyłącznie zgłoszenie, może się ta odbudowa odbyć bez składania zgłoszenia" - mówił minister.

Od czwartku strażacy w całej Polsce usuwają skutki burz, intensywnych opadów deszczu i wichur. Najtrudniejsza sytuacja była w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim oraz dolnośląskim.

W nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr - tylko wówczas - uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych. Zniszczonych zostało też 38 tys. ha lasów.

Aneta Oksiuta (PAP)