"Strony będą omawiać kwestie uregulowania sytuacji na Ukrainie i niedopuszczenia do eskalacji konfliktu" - podały "Izwiestija". Źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji powiedziało gazecie, że "w centrum rozmów będą porozumienia mińskie", a Rosja "przedstawi fakty wskazujące na to, że Kijów nie wypełnia zobowiązań".

Będzie to pierwsze spotkanie Surkowa i Volkera, który został na początku lipca mianowany specjalnym wysłannikiem nowej amerykańskiej administracji na Ukrainę. Wcześniej, za administracji Baracka Obamy, w konsultacjach rosyjsko-amerykańskich ws. Ukrainy uczestniczyli: Surkow, który na Kremlu współnadzoruje politykę wobec Ukrainy, i Victoria Nuland z ramienia Departamentu Stanu USA.

"Izwiestija" cytują opinię kijowskiego politologa Mychajła Pohrebyńskiego, którego zdaniem pierwsze rozmowy Surkowa i Volkera będą miały charakter zapoznawczego spotkania i raczej nie należy po nich spodziewać się poważniejszych decyzji.

Volker przed miesiącem odwiedził Kijów, towarzysząc sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi podczas jego wizyty. W drugiej połowie lipca specjalny przedstawiciel USA odwiedził także wschodnią Ukrainę i miejscowości Adwijiwka i Kramatorsk w obwodzie donieckim, na linii rozdzielającej walczące strony.

W trakcie tej wizyty Volker mówił, że Rosja ponosi winę za konflikt na wschodzie Ukrainy, który określił jako "gorącą wojnę" i kryzys, który należy rozwiązać "najszybciej, jak to możliwe".

Volker był ambasadorem USA przy NATO od lipca 2008 do maja 2009 roku. Wcześniej pracował dla wpływowego republikańskiego senatora Johna McCaina, który słynie z krytycznego nastawienia do Rosji i który opowiada się za dostarczaniem Ukrainie uzbrojenia przez USA.