Halicki na antenie radiowej Jedynki został zapytany o udział Platformy Obywatelskiej w dyskusji nad referendum ws. konstytucji, które miałoby się odbyć w przyszłym roku oraz o udział partii w przyszłorocznych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Poseł PO podkreślił, że prezydent Andrzej Duda "powinien być tą osobą, która i zaprasza do konsultacji i je organizuje". "Bez wątpienia w takich konsultacjach zawsze będziemy uczestniczyć, nie tak jak poprzednio opozycja, której lider odmawiał jakichkolwiek spotkań" - dodał. "Nie będziemy niczego bojkotować i nigdy tego nie mówiliśmy" - powiedział Halicki.

Zaznaczył także, że podczas sejmowej debaty nad ustawą o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Platforma zapowiadała "udział i współpracę w tym zakresie".

"To jest właśnie jeden z elementów kiedy historia wymaga i współpracy i współobecności. Stulecie, to nie jest tylko jeden rok, to jest sytuacja, w której w wielu miejscach obchody właśnie możemy zacząć już teraz" - ocenił. Podkreślił, że te obchody "to jest dużo dłuższy cykl, który buduje naszą świadomość tożsamości".

Halicki wyraził nadzieję, że podczas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie będzie podzielenia społeczeństwa. "Warto to pielęgnować i warto obchodzić wspólnie to jest oczywiste" - powiedział.

Prezydent Duda oświadczył podczas tegorocznych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja, że chce, by w 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się referendum dotyczące ustroju państwa. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego. W ocenie prezydenta Polska potrzebuje nowej konstytucji

Prezydent zapowiedział potem, że zwróci się do Senatu, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r. To również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Przyjęta w kwietniu z inicjatywy prezydenta ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej zakłada m.in. powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, realizującego w latach 2017-2021 upamiętnienie wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W komitecie zasiadać mają m.in. prezydent jako przewodniczący; marszałkowie Sejmu i Senatu, premier; ministrowie: kultury, administracji publicznej, spraw zagranicznych, oświaty oraz szkolnictwa wyższego; minister obrony narodowej; pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jako sekretarz komitetu; prezes IPN i szef Kancelarii Prezydenta RP. W komitecie mają także uczestniczyć m.in. przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych. (PAP)