Ta próba "stanowi rażące naruszenie międzynarodowych zobowiązań Korei Północnej określonych w wielu rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ" - głosi unijny komunikat. Znalazł się w nim także apel do władz w Pjongjangu o "powstrzymanie się od kolejnych prowokacji, które mogłyby zaostrzyć napięcia regionalne i światowe".

"Oczekujemy, że Korea Północna dostosuje się natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo do swoich zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - napisano.

Korea Płn. przeprowadziła w piątek kolejną próbę rakiety balistycznej; Pentagon ustalił, że był to międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który pokonał dystans około 1 tys. km zanim zatonął u wybrzeży Japonii.

Siły zbrojne Korei Południowej również oceniły, że był to ICBM; pocisk osiągnął wysokość 3,7 tys. km i był bardziej zaawansowany technicznie niż poprzednia taka rakieta, którą Pjongjang przetestował na początku lipca - podaje agencja Yonhap, powołując się na biuro połączonych sztabów południowokoreańskiej armii.

Pierwszą udaną próbę ICBM Korea Północna przeprowadziła 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych. (PAP)

kot/ mc/