Trzech rozmówców Reutera powiedziało, że prezydent jest coraz bardziej zniecierpliwiony ze względu na "bezczynność" Chin wobec wojowniczych zapędów Korei Północnej, oraz dwustronną wymianę handlową.

Prezydent rozważa w związku z tym "szereg opcji", w tym nałożenie taryf na import chińskiej stali.

Jak komentuje Reuters, niejasne pozostaje, czy Trump w istocie ma zamiar podjąć jakieś kroki przeciw Pekinowi. Agencja przypomina, że w kwietniu Trump zrezygnował z wycofania USA z układu NAFTA, mówiąc, że podjął taką decyzję po rozmowach telefonicznych z przywódcami Kanady i Chin, którzy mieli go prosić o podjęcie negocjacji.

Rozmówcy Reutera powiedzieli, że w ubiegłym tygodniu Trump "wpadł" na spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli Chin z doradcami Białego Domu.

Było to pierwsze spotkanie w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji; sekretarz stanu Rex Tillerson i szef Pentagonu James Mattis rozmawiali wtedy w Waszyngtonie z byłym ministrem spraw zagranicznych, radcą rządowym w gabinecie premiera Chin Yangiem Jiechi i szefem sztabu generalnego chińskich sił zbrojnych Fangiem Fenghui.

Również we wtorek Departament Stanu USA poinformował, że umieszcza Chiny na "czarnej liście" krajów, które nie podejmują walki z handlem ludźmi. Tillerson wyjaśnił, że Pekin trafił na tę listę, ponieważ nie poczynił w tej kwestii żadnych "poważnych kroków".

Według Reutera takie sygnały z Waszyngtonu pogorszą relacje z Chinami, podreperowane nieco po kwietniowym spotkaniu Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga w Mar-a-Lago na Florydzie. Podczas kampanii wyborczej Trump atakował Pekin za nadwyżkę w obrotach handlowych z USA i, niesłusznie, za sztuczne zaniżanie wartości swej waluty.

W Mar-a-Lago uzgodniono jednak plan działań dotyczących ułatwień w wymianie handlowej oraz zapowiedziano zacieśnienie współpracy, między innymi w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji.

Chiny odnotowują znaczną nadwyżkę w handlu z USA. Trump zapowiadał już wcześniej, że wywrze na nie presję, mającą na celu szersze otwarcie chińskiego rynku dla towarów i usług z USA. Podczas kampanii wyborczej groził nawet obłożeniem importu z Chin karnymi cłami.