Orzeczenie opublikowano we wtorek na portalu TK. Sędziowie uzasadnili swą decyzję argumentując, że "Bundestag nie jest zobowiązany do głosowania nad wszystkimi projektami ustaw w ciągu jednej kadencji". Wnioskodawcy poprosili Trybunał o rozpatrzenie wniosku w trybie przyspieszonym. W przypadku pozytywnej decyzji Bundestag byłby zmuszony do zagłosowania nad ustawą do 30 czerwca br. – czyli do ostatniego posiedzenia w obecnej kadencji.

Był to już czwarty wniosek partii Zielonych w tej sprawie w trakcie obecnej kadencji. Kierowana przez polityków rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD komisja prawna Bundestagu odraczała do tej pory głosowanie nad projektem ustawy.

Wśród koalicjantów brakuje porozumienia w kwestii legalizacji małżeństw jednopłciowych. Chadecja, skupiona wokół kanclerz Angeli Merkel, sprzeciwia się przyznaniu parom jednopłciowym wszystkich przywilejów przysługujących małżeństwom tradycyjnym. Współrządząca SPD opowiada się za pełnym równouprawnieniem gejów i lesbijek.

Legalizacja małżeństw jednopłciowych stała się jednym z kluczowych tematów kampanii wyborczej. Czołowi politycy SPD wielokrotnie wyrażali poparcie dla tego projektu. Minister sprawiedliwości Heiko Maas zapowiadał w tym kontekście, że "małżeństwa dla wszystkich znajdą się w następnej umowie koalicyjnej". Walkę o prawo do zawierania małżeństw dla gejów i lesbijek zapowiadał również szef SPD Martin Schulz.

Z Berlina Dorian Urbanowicz (PAP)