Wojsko wraz z jednostkami sił bezpieczeństwa "zlikwidowało w Konstantynie oraz w Sukajkidzie w północno-wschodniej części kraju, gdzie prowadzona jest obecna operacja, trzech uzbrojonych terrorystów. Armia zatrzymała ponadto trzech terrorystów oraz aresztowało 8 osób współpracujących z grupami przestępczymi. Jeden z islamistów sam oddał się w ręce wojskowych" – głosi komunikat ogłoszony przez ministerstwo obrony.

Wspomniano w nim również o przejęciu zapasów broni oraz amunicji.

Według oficjalnych danych od początku roku zlikwidowano w Algierii 40 islamistów. Zostali oni zabici podczas operacji prowadzonej w górzystych regionach na wschodzie kraju – pisze w komentarzu agencja AFP. Jak dodaje, w nomenklaturze algierskiej "terrorysta" to określenie odnoszące się do bojowników wszelkich formacji zbrojnych podejmujących walkę z oficjalnymi władzami od lat 90., gdy w Algierii toczyła się wojna domowa (1992-2002).

Chociaż liczba milicji oraz innych rebelianckich formacji znacznie zmalała w ostatnich latach, niewielkie grupki są wciąż aktywne na wschodzie Algierii, gdzie dokonują ataków na siły bezpieczeństwa – pisze AFP.

W komunikacie algierskiego ministerstwa obrony nie wspomniano o powiązaniach algierskich islamistów z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi.

Na początku roku władze Algierii zawiesiły, a następnie – znacząco ograniczyły połączenia lotnicze, morskie i lądowe z Libią oraz Tunezją w obawie przed napływem na swe terytorium osób związanych z Państwem Islamskim. (PAP)