"Śmierć Helmuta bardzo mnie smuci. Mój mentor, mój przyjaciel, istota Europy. Bardzo, bardzo będzie nam go brakowało" - napisał Juncker na Twitterze, dodając: "Jestem dumny, że go znałem. Niech Europa odnajdzie jego cierpliwość, determinację i odwagę".

W kolejnym tweecie szef Komisji napisał, że od Kohla "uczył się polityki zagranicznej i bezpieczeństwa", a "doktryna Kohla stanowi, że Niemcom nie wolno zapominać o małych i średnich państwach".

W wydanym oświadczeniu Juncker podkreślił zasługi byłego kanclerza RFN m.in. dla integracji europejskiej, wprowadzenia euro i zjednoczenia Niemiec.

"Bez Helmuta Kohla nie byłoby dziś euro. Od początku dostrzegał, jakie znacznie polityczne i gospodarcze, jak wielką wartość i siłę oddziaływania ma wspólna waluta dla naszego kontynentu" - napisał. "Nigdy nie zapomniał, że projekt europejski uratował ten kontynent po wojnach światowych. Dla niego nie była to kwestia dobrobytu, ale przede wszystkim wezwanie do wspólnego wzięcia odpowiedzialności za przyszłość" - dodał.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaznaczył, że "niemiecką jedność, która zawdzięcza mu więcej niż komukolwiek innemu, (Kohl) zawsze rozumiał jako część europejskiego projektu (...), a przy tym zawsze był szczególnie uważny na odczucia i interesy mniejszych państw".

Juncker przypomniał też, że Kohl jest jedną z zaledwie trzech osób - obok Jeana Monneta i Jacques'a Delorsa - które za zasługi na rzecz europejskiej współpracy został Honorowym Obywatelem Europy.

Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie. Miał 87 lat.