Kim Hak Song, który pracował na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Pjongjangu, został zatrzymany w sobotę - poinformowała rządowa północnokoreańska agencja KCNA.

Niespełna tydzień wcześniej Pjongjang potwierdził, że aresztowano obywatela USA za "wrogie działania" zmierzające do osłabienia państwa; 23 kwietnia poinformowała o tym południowokoreańska agencja Yonhap.

Amerykanin, który został zidentyfikowany jako Kim Sang Dok, został zatrzymany w Pjongjangu za popełnienie "wrogich działań kryminalnych" mających na celu "podważenie" porządku w Korei Północnej - podała wówczas KCNA.

W styczniu ubiegłego roku aresztowany został 22-letni amerykański student Otto Warmbier; skazano go na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. W marcu 2016 roku 62-letni obywatel USA pochodzenia koreańskiego Kim Dong Chul otrzymał wyrok 10 lat ciężkich robót w związku z oskarżeniem o działalność wywrotową.

Aresztowany w 2012 roku przez północnokoreańskie władze i skazany na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu amerykański misjonarz Kenneth Bae został po dwóch latach zwolniony. (PAP)

fit/ kar/