Kandydat do rady nadzorczej spółki z udziałem Skarbu Państwa musi uzyskać pozytywną opinię Rady do spraw spółek, ale w przypadku chętnych do zarządów nie jest to obligatoryjne - mówi PAP w imieniu Rady jej przewodniczący Łukasz Popławski.

Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych została powołana w grudniu 2016 r. Liczy dziewięć osób - po trzy powołują i odwołują: premier, minister właściwy do spraw gospodarki oraz minister właściwy do spraw energii. Do zadań Rady należy wydawanie opinii dotyczących m.in. kandydatów na członków organów nadzorczych wskazanych przez Skarb Państwa albo państwową osobę prawną, dokumentów w zakresie zarządzania mieniem państwowym, czy projektów aktów normatywnych dotyczących zarządzania mieniem państwowym.

PAP: Czy Rada będzie wydawała opinie wobec wszystkich kandydatów, którzy będą powoływani do zarządów lub rad nadzorczych wszystkich spółek, czy tylko do wybranych spółek, a jeśli tak, to jakich?

Ł.P.: Zgodnie z ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym, kandydat na członka rady nadzorczej spółki z udziałem Skarbu Państwa musi uzyskać pozytywną opinię Rady. Dotyczy to także podmiotów, wobec których spółki Skarbu Państwa są podmiotami dominującymi. W odniesieniu do nich wymóg ten musi być wprowadzony do statutów spółek i dopiero po jego przyjęciu zaczyna obowiązywać. Obecnie są prowadzone działania mające na celu dostosowanie statutów spółek do wymagań nowej ustawy.

W odniesieniu do członków zarządów uzyskanie pozytywnej opinii wydanej przez Radę nie jest obligatoryjne. Ustawa dopuszcza skierowanie wniosku o wydanie opinii przez podmiot uprawniony do powołania członka zarządu. Najczęściej jest to rada nadzorcza, a w niektórych spółkach może to być także walne zgromadzenie. W przypadku pojawienia się takich wniosków Rada będzie zajmowała stanowisko.

PAP: Jakimi kryteriami będzie się kierowała Rada podczas oceny kandydatów?

Ł.P: Kryteria zostały określone w ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym w art. 25 ust 5. Rada ocenia, czy kandydat posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, wymagane do pełnienia funkcji członka organu nadzorczego; spełnia ustawowe wymogi dla kandydata na członka organu nadzorczego; daje rękojmię należytego pełnienia funkcji członka organu nadzorczego.

PAP: Kto będzie mógł zgłaszać tych kandydatów? Premier, ministrowe?

Ł.P: W tym zakresie nic się nie zmieniło. Do zgłaszania kandydatów na członków rad nadzorczych są uprawnione osoby wykonujące prawa z akcji. Dotychczas był to w większości przypadków minister skarbu państwa, a po reformie - ministrowie branżowi. Nie można zapominać także o licznych spółkach, w których akcjonariuszami są państwowe osoby prawne, tj. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy instytuty badawcze. Zmiana, jaka zaszła, dotyczy obowiązku uzyskania pozytywnej opinii Rady przez kandydata przed jego powołaniem do rady nadzorczej.

PAP: Czy Rada ma ustalony harmonogram prac? Czy Rada będzie się spotykała systematycznie, czy w zależności od potrzeb?

Ł.P.: Rada działa na podstawie regulaminu nadanego w drodze rozporządzenia przez Prezesa Rady Ministrów. Zakłada on kilka form głosowania: w trakcie posiedzenia, za pośrednictwem poczty elektronicznej, jak i korespondencyjnie. Okres na wydanie opinii przez Radę jest krótki i wynosi jedynie siedem dni od daty wpłynięcia wniosku, tak więc po wpłynięciu wniosku przewodniczący podejmuje decyzja o terminie i trybie głosowania.

PAP: Na czym ma polegać w praktyce ocena przez Radę dokumentów dotyczących polityki państwa w zakresie zarzadzania mieniem państwowym, czy też projektów aktów normatywnych?

Ł.P.: Rada jest ciałem doradczym i opiniującym. W jej skład wchodzą osoby z dużym dorobkiem zawodowym, jak i naukowym w różnych dziedzinach, tj. prawo czy ekonomia. W przypadku przygotowywania przez rząd wyżej wymienionych dokumentów będziemy służyli rządzącym swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wypracować najlepsze dla Polski rozwiązania.

PAP: Jak Rada opisze cel swojej misji? W jaki sposób praktycznie zastąpi likwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa?

Ł.P.: Rada jest jednym z elementów reformy systemu zarządzania majątkiem Skarbu Państwa. Przede wszystkim po likwidacji ministerstwa nadzór nad spółkami sprawują ministrowie branżowi zgodnie ze swoimi kompetencjami, a za koordynacje nadzoru nad spółkami odpowiada Prezes Rady Ministrów, który posiada specjalne kompetencje wobec spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki, związane z akceptowaniem instrukcji do głosowania na walnym zgromadzeniu tychże podmiotów.

Celem działalności Rady jest podniesienie jakości nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Dotychczas decyzje o doborze kandydatów do rady nadzorczej podejmował minister Skarbu Państwa, a w przypadku spółek zależnych była to autonomiczna decyzja zarządów spółek dominujących. Obecnie kandydat przed powołaniem będzie musiał uzyskać jeszcze akceptację Rady, co pozwoli na podwyższenie standardów doboru kadr w spółkach Skarbu Państwa.

Rozmawiała Aneta Oksiuta (PAP)

*****

Premier na przewodniczącego Rady powołała Łukasza Popławskiego, a do Rady Tomasza Filipowicza oraz Piotr Bułę. Osoby powołane przez ministra właściwego ds. gospodarki to: Magdalena Tarczewska-Szymańska, Jacek Orzeł oraz Jadwiga Lesisz. Z kolei minister właściwy ds. energii powołał Joannę Górską, Marka Chrzanowskiego i Mirosława Parola. Jak wynika z informacji umieszczonej na stronie internetowej Rady, w trakcie swoje działalności wydała ona pozytywną opinię wobec ponad 60 kandydatów na członków organów nadzorczych wskazanych m.in. przez Skarb Państwa albo państwową osobę prawną.