Wielkanocna kwesta na cmentarzu przy ul. Limanowskiego odbywa się po raz dwunasty. Co roku prowadzą ją wolontariusze: członkowie i sympatycy SKOZCR w Radomiu w tym uczniowie i nauczyciele radomskich szkół.

Tym razem kwestujący zbierać będą pieniądze na renowację dwóch pochodzących z XIX w. zabytków cmentarnych. Pierwszy to neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyki (ok.1784-1842). Na postumencie w formie obelisku znajduje się zatarty herb i inskrypcja poświęcona pułkownikowi kawalerii i komendantowi Radomia. Grobowiec rodziny Surmackich pochodzi z lat 80. XIX w. Wykonany z piaskowca postument upamiętnia urzędnika Wojciecha Surmackiego (1834-82) i jego bliskich. Cokół nagrobka wyróżnia się bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument został zwieńczony krzyżem. Prace konserwatorskie mają ruszyć w czerwcu i zakończyć się przed 1 listopada.

Jak podkreślił zastępca przewodniczącego SKOZCR Sławomir Adamiec, nagrobki te wybrano spośród kilkudziesięciu, które potrzebują najpilniejszych prac konserwatorskich. Według szacunków Komitetu tegoroczne renowacje będą kosztować przeszło 45 tys. zł.

W ciągu ponad 22 lat istnienia SKOZCR zebrał łącznie ponad 577 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 obiektów sztuki cmentarnej.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 r. "Anioł Ciszy" powrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego, w Radomiu powstał w 1812 r. Znajduje się na nim 28,5 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.