Obrona Malcewa złożyła apelację od wyroku, który uznała za bezpodstawny.

Wcześniej również na 15 dni aresztu został skazany współpracownik Malcewa - Konstantin Zielenin.

O tym, że Malcew - działacz opozycji i bloger, który publicznie wzywał do impeachmentu prezydenta Władimira Putina - ma odpowiadać za niepodporządkowanie się poleceniom policji, stało się wiadome dopiero w piątek. Dzień wcześniej opozycjonista został zatrzymany w Saratowie, a w jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Podczas tych czynności Malcew zasłabł, jednak mimo złego samopoczucia - nie był w stanie mówić - został przetransportowany samolotem do Moskwy; na pokład wniesiono go na noszach. W piątek w sądzie nie informowano o stanie jego zdrowia.

Z wcześniejszych informacji o zatrzymaniu Malcewa wynikało, że rewizja w jego mieszkaniu związana była z postępowaniem karnym w sprawie napaści na policjanta podczas demonstracji 26 marca w Moskwie. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podał w czwartek, że zatrzymał w ostatnich dniach w ramach tego postępowania cztery osoby.

Malcew był jednym z kandydatów opozycyjnej partii Parnas w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych. W przeszłości był trzykrotnie deputowanym do parlamentu obwodu saratowskiego. Ma wielu zwolenników w mediach społecznościowych; od kilku lat publikuje w internecie programy w formie wideoblogów na tematy polityczne.

26 marca w kilkudziesięciu miastach Rosji na apel opozycjonisty Aleksieja Nawalnego tysiące ludzi wyszły na demonstracje, protestując przeciw korupcji wznosząc również hasła antyrządowe. W Moskwie policja zatrzymała wówczas ponad tysiąc osób.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)