"Stany Zjednoczone będą nadal wzmacniać swą zdolność do powstrzymywania oraz do obrony tak siebie, jak swych sojuszników z użyciem całego wachlarza możliwości militarnych" – miał oświadczyć prezydent Trump zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.

Wcześniej o rozmowie przywódców Japonii i USA poinformował japoński premier, który powiedział dziennikarzom, że prezydent Donald Trump "ocenia ostatnie próby rakietowe Korei Płn. jako niebezpieczną prowokację i poważne zagrożenie".

Premier Abe zacytował też wypowiedź Trumpa, który miał wskazać, że dla powstrzymania Korei Płn. możliwe jest zastosowanie "wszelkich dostępnych opcji, które są w zasięgu ręki".

Abe dodał też, że władze w Tokio z uwagą przyglądają się reakcji Pekinu na niedawne północnokoreańskie próby z pociskami balistycznymi i liczą, że Chiny zaczną wywierać wpływ na Pjongjang.

Szczególne zainteresowanie władz w Tokio budzą rezultaty wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga w USA. Donald Trump i XI Jinping spotkają się - po raz pierwszy - w tym tygodniu na Florydzie. Prezydent USA w dniach 6-7 kwietnia będzie gościł chińskiego przywódcę w swojej prywatnej rezydencji w Mar-a-Lago.

Mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe. Już pięciokrotnie - w 2006, 2009, 2013, a także w styczniu i we wrześniu 2016 roku - Pjongjang dokonał prób z bronią atomową. Ostatnia z tych prób miała największą siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton. Według amerykańskich ekspertów reżim w Pjongjangu przygotowuje kolejną próbę atomową.