Jak mówił w piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu Bodnar, jednym z tematów omawianych podczas spotkań było zjawisko przemocy.

"Problem przemocy pojawia się na wielu spotkaniach w kraju. Jednak tutaj na Dolnym Śląsku poruszano go nie tak, jak bywa to najczęściej, w kontekście przemocy domowej wobec kobiet i dzieci, ale wobec osób starszych i to zwróciło moją uwagę" - powiedział Bodnar.

Rzecznik zapowiedział, że w najbliższym czasie właśnie temat przemocy wobec osób starszych będzie przez jego biuro szczególnie wnikliwie badany.

"To jest niezwykle ważne, co się takiego dzieje w domach, w relacjach międzypokoleniowych, że osoby starsze, często bezbronne są narażone na przemoc" - powiedział rzecznik.

Zapowiedział, że biuro RPO przygotowuje raport na temat przemocy wobec starszych, a jego przedstawienie nastąpi w Wałbrzychu (Dolnośląskie).

Bodnar poinformował, że podczas spotkań w regionie poruszano również m.in. tematy dostępu do informacji publicznej, używania przez policję radarów, praw osób niepełnosprawnych, braku wsparcia organizacji pozarządowych.

Spotkania z mieszkańcami odbyły się w Bogatyni, Zgorzelcu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Świdnicy, Legnicy i we Wrocławiu.(PAP)