Bochenek powiedział, że o wyborze Polska na to stanowisko poinformowała we wtorek na posiedzeniu rządu minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Rzecznik podkreślił, że Dmochowski-Lipski jest "doskonałym menadżerem w dziedzinie mediów, telekomunikacji i polityki satelitarnej". "To wielki sukces polskiego rządu (...) Został wybrany na Zgromadzeniu Ogólnym (Eutelsat IGO - PAP), które odbywało się 15 marca w Paryżu, zyskał poparcie 29 państw członkowskich" - dodał.

Dmochowski-Lipski pokonał w drugiej turze portugalskiego kandydata w stosunku 29 do 20. W pierwszej turze zgromadził 27 głosów, na kandydata Portugalii oddano 18 głosów oraz na kandydata Włoch 4 głosy.

Bochenek podkreślił, że w wybór Polaka na to stanowisko oprócz resortu cyfryzacji zaangażowany od miesięcy był też resort spraw zagranicznych.

Eutelsat IGO z siedzibą w Paryżu, jest międzynarodową organizacją, afiliowaną przy ONZ w Nowym Jorku oraz Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU) w Genewie i zrzesza 49 krajów. Polska przystąpiła do organizacji w 1991 r.

Eutelsat IGO zajmuje się kontrolą wykonywania zadań misji publicznych przez firmę łączności satelitarnej Eutelsat S.A. Nadzoruje działalność operatora telekomunikacji satelitarnej Eutelsat w zakresie wypełniania przez niego podstawowych zasad tj. zapewnienia ciągłości usług, pełnego pokrycia sygnałem satelitarnym terytorium Europy i niestosowania praktyk dyskryminacyjnych. Eutelsat świadczy usługi transmisji telewizyjnej, radiowej i szerokopasmowego dostępu do Internetu, w tym dla większości operatorów telewizyjnych i telekomunikacyjnych działających w Polsce.

Do tej pory Dmochowski-Lipski pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Doradczego Eutelsat IGO. Jest także Wiceprzewodniczącym Komitetu Doradczego Międzynarodowej Organizacji ds. Telekomunikacji Satelitarnej (ITSO) w Waszyngtonie. (PAP)