Waszczykowski udał się do Davos w środę. Zostanie tam do piątku.

W czwartek minister wystąpi w Davos m.in. w panelu poświęconym bezpieczeństwu w Europie obok sekretarza generalnego NATO, wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, historyczki z Uniwersytetu Oksfordzkiego prof. Margaret MacMillan, oraz dyrektorem Europolu Robem Wainwrightem. Debatę poprowadzi Robin Niblett, szef brytyjskiego think tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi Chatham House.

Wśród tematów panelu znajdą się perspektywy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE w kontekście nowych zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa i zmieniającej się sytuacji zarówno w samej Europie, jak i w jej sąsiedztwie oraz kryzys migracyjny.

Według rzeczniczki MSZ, Witold Waszczykowski chce poruszyć podczas panelu m.in. kwestię współpracy Unii Europejskiej i NATO oraz przypomnieć o konieczności realizacji decyzji szczytu Sojuszu w Warszawie.

Jak dodała Wajda, w kontekście kryzysu migracyjnego szef MSZ będzie podkreślał, że Polska "od początku opowiada się za wzmocnieniem granic zewnętrznych UE".

Oprócz tego wystąpienia szef polskiej dyplomacji ma też w czwartek wziąć udział w dwóch innych panelach, poświęconych przyszłości Ukrainy w zmieniającym się świecie oraz przywracaniu stabilności na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Możliwe są również nieformalne spotkania Waszczykowskiego z światowymi liderami "polityki, biznesu czy nauki" w kuluarach Forum.

Jak wskazała rzeczniczka MSZ, Davos stanowi "unikatowe miejsce" umożliwiające nieformalne rozmowy tego rodzaju; nie podała jednak szczegółów planowanych spotkań. "Światowe Forum Ekonomiczne to też elitarne grono przedstawicieli państw, którzy mają realny wpływ na bieżącą politykę" - podkreśliła Wajda.

Mottem tegorocznego, 47. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest "Elastyczne i odpowiedzialne przywództwo". (PAP)