Zarząd PO przyjął w środę wieczorem listy wyborcze, dokonując na nich kilku zmian. Zdecydowano o wystawieniu w wyborach do Senatu b. posła SLD Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego i wojewody małopolskiego Stanisława Kracika. Wcześniej z list usunięto posła Michała Marcinkiewicza.

Marcinkiewicz miał kandydować do Sejmu z piątego miejsca szczecińskiej listy PO, jednak władze partie zdecydowały o usunięciu jego kandydatury. Jak powiedział w środę PAP sekretarz generalny PO Andrzej Wyrobiec, Marcinkiewicz "zawiódł zaufanie partii, nadużywając wewnętrznej wiedzy partyjnej do prowadzenia własnych politycznych interesów i własnej kampanii".

"Członkom krajowego sztabu wyborczego stawiamy najwyższe standardy, gdyż te osoby mają sporą wiedzę i mogłyby tę wiedzę wykorzystywać na uzyskanie pewnej przewagi konkurencyjnej nad swoimi kolegami w regionie. To jest właśnie tego typu przypadek. Poseł Marcinkiewicz nadużył naszego zaufania do tego stopnia, że nikt nie miał wątpliwości co do takich konsekwencji" - powiedział PAP Wyrobiec.

Marcinkiewicz w oświadczeniu wysłanym PAP napisał, że decyzję zarządu przyjął z najwyższym zdumieniem. Jak dodał, nikt go nie poinformował ani mu nie przedstawił żadnych zarzutów. "Nie znam powodów, dla których tak się stało. Wiem jedynie, że wątpliwości wzbudziły reklamy zewnętrze z moim wizerunkiem, jak również to, iż Stanisław Gawłowski (szef zachodniopomorskiej PO - PAP) przedstawił członkom zarządu umowy i projekty umów związane z kampanią wyborczą moją oraz innych kandydatów. Nie wiem, z jakim komentarzem i z jaką tezą" - napisał Marcinkiewicz.

Zarząd PO zdecydował ponadto, że w wyborach do Senatu wystawi m.in. b. posła SLD Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że usunięcie Marcinkiewicza to pokłosie konfliktu w zachodniopomorskiej PO między Gawłowskim i europosłem Sławomirem Nitrasem. Według rozmówcy PAP Marcinkiewicz to prawa ręka Nitrasa. W ubiegłym tygodniu natomiast z PO wykluczono innego bliskiego współpracownika europosła senatora Jana Olecha. To zaś, według jednego z posłów PO, oznacza, że z partii w najbliższym czasie może odejść sam Nitras.

Zarząd PO zdecydował ponadto, że w wyborach do Senatu wystawi m.in. b. posła SLD Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego, który w kilka dni temu poparł Platformę, za co został usunięty z Sojuszu. Gintowt-Dziewałtowski zadeklarował w rozmowie z PAP, że jeśli w następnej kadencji zostanie senatorem, to wstąpi do klubu PO, ale nie zamierza być członkiem partii.

Zarząd potwierdził także decyzję małopolskiej PO, aby kandydatem partii do Senatu w okręgu brzesko-wielickim był wojewoda Kracik. Platforma zdecydowała się także na niewystawianie swojego kandydata do Senatu w Katowicach, gdzie startuje były poseł PO, reżyser Kazimierz Kutz. Według Wyrobca, mimo iż Kutz "opuścił PO w emocjach", to partia nie odważyła się wystawić mu konkurenta.

W czołówkach list PO będą także politycy, którzy dopiero niedawno związali się z tą formacją

Do Senatu ostatecznie będzie też kandydować b. szef MON Bogdan Klich. Według informacji PAP zbliżonych do źródeł władz PO Klich dostał propozycję zrezygnowania ze startu w wyborach w zamian za stanowisko ambasadora RP w Waszyngtonie. B. minister ostatecznie zdecydował się jednak ubiegać o mandat senatorski. W sumie PO wystawi 93 kandydatów na 100 okręgów wyborczych do Senatu. W pozostałych poprze innych kandydatów, m.in.: Włodzimierza Cimoszewicza, Marka Borowskiego czy Izabellę Sierakowską.

Z kolei z jedynek na listach PO do Sejmu wystartują m.in.: Donald Tusk w Warszawie, Grzegorz Schetyna w Legnicy, Ewa Kopacz w Radomiu, Cezary Grabarczyk w Łodzi, Rafał Grupiński w Poznaniu, Julia Pitera w Płocku.

Kolejne jedynki to m.in.: Bogdan Zdrojewski we Wrocławiu, Radosław Sikorski w Bydgoszczy, Paweł Graś w okręgu obejmującym Chrzanów, Aleksander Grad w Tarnowie, Ireneusz Raś w Krakowie, Andrzej Halicki w okręgu podwarszawskim, Barbara Kudrycka na Podlasiu, Sławomir Nowak w Gdańsku, Sławomir Rybicki w Elblągu.

W czołówkach list będą także politycy, którzy dopiero niedawno związali się z tą formacją. Szczecińską listę PO otworzy b. poseł SLD Bartosz Arłukowicz, w Rybniku jedynką będzie b. przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska, a związany wcześniej z SdPl Dariusz Rosati będzie drugi na liście w okręgu podwarszawskim