Wyniki badań dwóch z ośmiu hospitalizowanych pacjentów wskazują na zarażenie tym samym szczepem bakterii E.coli (pałeczka okrężnicy), który spowodował wcześniej śmierć 44 ludzi, w większości w Niemczech - poinformował przedstawiciel francuskiej służby zdrowia. Bakterią zakaziło się dotychczas ponad 3700 ludzi, głównie w Niemczech.

Francuski minister handlu Frederic Lefebvre oświadczył w piątek wieczorem, że zakaz dotyczy nasion kozieradki, gorczycy i rukoli z brytyjskiej firmy handlującej nasionami i sadzonkami Thompson&Morgan - pisze Associated Press. Agencja podkreśla, że nie udało się jej skontaktować z przedstawicielami firmy.

Dwie z ośmiu hospitalizowanych osób jadły kiełki z tych trzech typów nasion

Śledztwo przeprowadzone przez francuskie władze wykazało, że dwie z ośmiu hospitalizowanych osób jadły kiełki z tych trzech typów nasion podczas targów zorganizowanych w jednej ze szkół w mieście Begles na południowym zachodzie kraju.

Niemieckie władze potwierdziły, że źródłem epidemii zarażeń bakterią E.coli były kiełki hodowane w gospodarstwie ogrodniczym w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Nadal nie ustalono, jak doszło do zanieczyszczenia kiełków bakterią; Federalny Instytut Oceny Ryzyka zaleca powstrzymanie się od spożywania wszelkich kiełków, także z własnej hodowli, gdyż zanieczyszczone mogą być już nasiona.