Król Szwecji Karol XVI Gustaw zwiedził w piątek plac budowy stadionu piłkarskiego na Euro 2012 we Wrocławiu. Król obejrzał m.in. loże VIP i wnętrze obiektu.

Królowi towarzyszył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który opowiadał o imprezach mających się odbyć na stadionie po jego otwarciu, w tym o najbliższej imprezie motorowej "Monster trucków". Prezydent wyjaśnił też, że na stadionie będzie grał miejski klub piłkarski Śląsk Wrocław. Jak dodał, najprawdopodobniej odbędzie się tam także walka bokserska o tytuł mistrza świata oraz rozegrane zostaną trzy mecze w czasie Mistrzostw Europy 2012.

Karol XVI Gustaw zobaczył m.in. urządzoną lożę VIP oraz wnętrza obiektu, które jeszcze nie zostały ukończone. Na czas wizyty monarchy pracę na stadionie nie zostały przerwane i były prowadzone m.in. na wschodniej części trybun. Król z wysokości korony stadionu obejrzał panoramę miasta, a także postępy prac na budowie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która powstaje w sąsiedztwie stadionu.

Wcześniej tego dnia stadion i otaczające go tereny odwiedzili szwedzcy biznesmeni.

Król Szwecji na konferencji o bezpieczeństwie drogowym

Szwedzki król Karol XVI Gustaw, który w piątek odwiedził Wrocław, wziął udział w konferencji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym; spacerował też po wrocławskim rynku.

Król, który - jak mówił - sam często prowadzi auto, zapewnił w swoim wystąpieniu podczas konferencji, że dobrze rozumie kwestie bezpieczeństwa drogowego. "Każda utrata życia na drodze jest nie do przyjęcia. W Szwecji nazywamy to "wizją zero" (chodzi o program, w którym zmierza się do wyeliminowania wypadków śmiertelnych na drogach - zero wypadków śmiertelnych). Celem naszej wspólnej inicjatywy jest wymiana doświadczeń w obszarze ruchu drogowego" - mówił Karol XVI Gustaw.

Zauważył, że w ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność na polskich drogach zmniejszyła się do 4 tys. w roku ubiegłym. "To wspaniały wynik dzięki bezpieczniejszym drogom i lepszym autom. Szwecja też robi w tej materii postęp" - mówił monarcha.

Jak dodał, również użytkownicy dróg coraz lepiej kierują pojazdami. "Myślę, że poczynimy wspólny wysiłek na rzecz zmian na drogach i większego bezpieczeństwa. Niech ta konferencja będzie sposobem na wymianę doświadczeń. Życzę owocnej dyskusji i wszystkiego dobrego w podejmowanych działaniach" - podkreślił.

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień zwrócił uwagę na rekordowy budżet - 30 mld zł - jaki Polska ma na rozbudowę infrastruktury i na 1800 podpisanych kontraktów. "Kiedy będziemy przekazywać te drogi kierowcom, będą one bezpieczne, szerokie, dobrze oznakowane, ale i nasi kierowcy będą przygotowani, aby korzystać z nich bezpiecznie" - zapewnił Stępień.

Przyznał, że poziom bezpieczeństwa drogowego w Polsce bardzo się poprawił. "Ostatnie trzy lata pokazały, ze można w bardzo znacznym stopniu zmniejszyć śmiertelność na drogach. Czy to oznacza, że możemy być zadowoleni? Nie. Tu zgadzamy się z naszymi szwedzkimi partnerami, że jest tylko jedna wizja: +Wizja zero+. Jest tylko jedna liczba ofiar śmiertelnych na drogach, którą możemy zaakceptować - to liczba zero" - mówił wiceminister.

Wymienił trzy najczęstsze przyczyny wypadków w Polsce: prędkość, prowadzenie aut pod wpływem alkoholu i niezapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy.

Po konferencji król Szwecji przeszedł przez wrocławski Rynek do ratusza na spotkanie z wojewodą dolnośląskim Markiem Aleksandrem Skorupą, prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i marszałkiem województwa dolnośląskiego Rafałem Jurkowlańcem.

Królowa Szwecji z wizytą w klinice hematologii dziecięcej

Królowa Szwecji Sylwia odwiedziła w piątek wrocławską Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Towarzyszyły jej żona prezydenta miasta Anna Dutkiewicz i szefowa kliniki prof. Alicja Chybicka.

Dziennikarze nie towarzyszyli szwedzkiej monarchini w odwiedzinach szpitala. Julia Wach z biura prasowego wrocławskiego magistratu powiedziała, że królowa obejrzała prezentację o szpitalu, w którym leczone są dzieci chore na nowotwory i spotkała się z małymi pacjentami.

Dzieci pytały królową m.in. o to, "dlaczego nie ma korony, czy chodzi na zakupy i czy lubi słodycze" - relacjonowała Wach. Podarowały królowej obrazki, przedstawiające Wrocław, oraz kartonowe serce.

Królowa Sylwia podarowała małym pacjentom pluszowe misie.

Wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest jedyną taką placówką w Polsce południowo-zachodniej. W szpitalu na co dzień przebywa kilkadziesiąt małych pacjentów.

Od ponad roku prowadzona jest kampania społeczna na rzecz budowy Kliniki Przylądek Nadziei. Jej celem jest zebranie pieniędzy na budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej, która ma powstać we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. W ramach tej akcji są zbierane datki od ludzi i instytucji, prowadzone aukcje oraz organizowane bale charytatywne. Nowy budynek ma kosztować ok. 70 mln zł.

Para królewska przebywa w Polsce od środy, podczas trzydniowej wizyty odwiedza - poza Warszawą - Wrocław i Świdnicę. Pierwszego dnia wizyty szwedzki król spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Król Szwecji wraz z małżonką przybył do Polski na zaproszenie prezydenta Komorowskiego.