statystyki

Piloci wiedzieli, że się rozbiją

autor: Nino Dżikija, Maciej Duda15.04.2010, 03:00

Kapitan prezydenckiego Tu-154 podjął tylko jedną próbę lądowania w Katyniu. Wstępna analiza nagrań z czarnych skrzynek wskazuje na to, że piloci zdawali sobie sprawę, że zginą.

Reklama


Reklama


– Było to podejście błędne, które zakończyło się katastrofą – mówi „DGP” Krzysztof Parulski, naczelny prokurator wojskowy, który koordynuje pracę polskich oskarżycieli w Rosji. Dodaje, że z już odczytanych zapisów czarnych skrzynek wynika, że piloci przed samą katastrofą rozumieli, że się rozbiją. – Załoga miała tę świadomość – mówi Parulski. Czy piloci rozmawiali przed katastrofą z kimś z pasażerów? – Nie mamy dowodów, by takie rozmowy się toczyły. Ale nagrania z kokpitu samolotu będziemy jeszcze dokładnie analizować – powiedział nam szef wojskowej prokuratury.

Rosyjscy eksperci tłumaczą, w jaki sposób doszło do katastrofy. Ich zdaniem kapitan Arkadiusz Protasiuk nie zważał na ostrzeżenia o złej pogodzie i podjął decyzję o lądowaniu. Dopiero przy podchodzeniu do lądowania piloci dostrzegli, że samolot nie zdoła trafić w punkt lądowania. Ten moment doprowadził do śmiertelnego błędu. Pilot zwiększył ciąg i nie wiadomo z jakiej przyczyny przychylił samolot w prawo. Jednocześnie próbował wzbić się do góry. – W rezultacie samolot zaczepił się o wierzchołki drzew, po czym pilot stracił kontrolę nad maszyną – opowiadał rosyjskiej agencji RIA Nowosti jeden z ekspertów badających przyczyny katastrofy. Czy pilot mógł uniknąć rozbicia się o ziemię? Ekspert twierdzi, że gdyby zaczął po prostu nabierać wysokości po prostej, istniałaby szansa.

Rosjanie od początku twierdzili, że była to wina pilota. Ale mówili też, że nie znał rosyjskiego. A znał go znakomicie. Że nie znał lotniska – tymczasem to on był drugim pilotem, który leciał trzy dni wcześniej z premierem Tuskiem do Smoleńska. Świetnie znał lotnisko Siewiernoje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

  • DOŚWIADCZONY(2010-04-15 16:41) Odpowiedz 00

    MOIM ZDANIEM PILOCI MIELI ZA MAŁO DOŚWIADCZENIA ABY WOZIĆ TAKIE OSOBY.ZA MŁODZI BYLI I BRAWURA ICH ZGUBIŁA

  • REG(2010-04-16 01:10) Odpowiedz 00

    GER, kto ci płaci za szkalowanie Prezydenta RP?

  • WOŁODIA(2010-04-24 18:25) Odpowiedz 00

    #

    " PO " to nieudolność absolutna. Wręcz krystaliczna forma nieudacznictwa.
    NIE WIEM CZEGO DAŁAM SIĘ TAK OMAMIĆ TYM FRAJEROM. Więcej nie będę na nich głosować i Wam wszystkim Polakom radzę nie głosujcie na Platformę, bo to liski chytruski, zakłamane wały. Boże broń Polskę od tych cudaków.
    Ludzie przejrzyjcie na oczy.
    #

    132: KGB z IP: 89.167.2.* (2010-04-24 18:18)

    UWAGA ! to "Kacapy" piszą aby namieszać w polskim narodzie !.
    POLACY ZĄDAJĄ NATYCHMIASTOWY ZWROT CZARNYCH SKRZYNEK
    na których jest AKT OSKAŻENIA ZA DOKONANIE MORDU NA NARODZIE
    POLSKIM !!!. Co ma wspólnego Prezydent Kaczyński i Gruzja ?.
    Ruskie nie chcą oddać polskich czarnych skrzynek bo tam jest AKT OSKAR
    ZENIA NA MORDERCÓW którzy posługiwali się *urządzeniem MEACONING
    który *fałszuje dane które piloci odczytują z urządzeń pokładowych samo
    lotu a które można ustawić poza samolotem !.
    Wrogowie Polski razem z Ruskimi ZACIEMNIAJĄ dokonanie morderstwa!!!.
    ODDAJCIE RUSKIE NATYCHMIAST CZARNE SKRZYNKI !!!
    MUSICIE KACAPY WIEDZIEĆ ZE "PO" i "PIS" TO POLSKA I POLACY!!!.

  • Szczera do bólu(2010-04-24 13:39) Odpowiedz 00

    Jakby rząd Tuska nie pokazywał Putinowi, że między nim a prezydentem są konflikty, do których sam dążył za wszelką cenę, chcąc przedstawić prezydenta jako konfliktowego człowieka , nie doszło by do podwójnego wylotu do Smoleńska i katastrofa by się nie wydarzyła. Nasz lisek chytrusek i jego kancelaria jednak robili wszystko, aby sondaże podnieść. Żałosne. Ludzie przejrzyjcie na oczy. Zaczynacie działać starymi metodami, a tak niedawno wszyscy płakali. Tym razem nie uda Wam się takie zwalanie winy , bo winny jest rząd , który ma wszelkie instrumenty, abyśmy byli bezpieczni. Nie czuję się bezpieczna pod rządami Tuska.

  • wer(2010-04-24 12:32) Odpowiedz 00

    #

    Odwracacie zwolennicy gazety wyborczej, kota ogonem. Póki co, to nikt nie wie, o czy rozmawiali piloci i z kim, a już "Wyborcza" zwala winę na prezydenta i jątrzy . Robi to zresztą od 5 lat, kreując zmarłego prezydenta w krzywym zwierciadle. Ludzie za 70 lat dowiemy się kto dopomógł pilotom tak się obniżyć , że doszło do katastrofy. Długo będziemy żyć tymi domysłami.
    #

    128: nbvc z IP: 89.167.2.* (2010-04-24 11:38)

    Niech im ziemia będzie lekka... Jakby rząd Tuska nie pokazywał Putinowi, że między nim a prezydentem są konflikty, do których sam dążył za wszelką cenę, chcąc przedstawić prezydenta jako konfliktowego człowieka ,nie doszło by do podwójnego wylotu do Smoleńska i katastrofa by się nie wydarzyła. Nasz lisek chytrusek i jego kancelaria jednak robili wszystko, aby sondaże podnieść. Żałosne. Ludzie przejrzyjcie na oczy. Nie głosujcie na Komorowskiego, bo będzie jak w PZPR, jedna władza.

  • sory(2010-04-24 11:51) Odpowiedz 00

    Odwracacie zwolennicy gazety wyborczej, kota ogonem. Póki co, to nikt nie wie, o czy rozmawiali piloci i z kim, a już "Wyborcza" zwala winę na prezydenta i jątrzy . Robi to zresztą od 5 lat, kreując zmarłego prezydenta w krzywym zwierciadle. Ludzie za 70 lat dowiemy się kto dopomógł pilotom tak się obniżyć , że doszło do katastrofy. Długo będziemy żyć tymi domysłami. Niech nikt nigdy o nich nich nie zapomni.

  • mato(2010-04-24 12:08) Odpowiedz 00

    Nigdy więcej takiego rządu.

  • rom1(2010-04-16 15:04) Odpowiedz 00

    Dajcie spokój pilotom.To byli Fachowcy.W wojsku decyduje rozkaz.Była odprawa.Tam trzeba szukać winowajców a w powietrzu to gdzieś pod skórą czujemy.Niech spokojnie dochodzą do prawdy.Tu na 100 procent nie zawinił sprzet ani żadne spiskowe teorie dziejów.Brak roztropności i chęć przykrycia sławy innych nie jednego wyprawiła już na tamten świat.

  • GER(2010-04-15 17:27) Odpowiedz 00

    Putinowi napewno nie przeszkadzal malenki polski prezydencik! Nie podbijajmy mu ceny. Po co takie glupoty! Za co wy rosjan tak nienawidzicie! Kiedys pochlonie was wasza nienawisc. W tym wypadku winę ponosi tylko i wyłącznie prezydent (R.I.P), bo chcial teatru na Katyniu. Zniszczyl tylu ludzi!!!

  • kolo(2010-04-15 17:11) Odpowiedz 00

    A jakie doświadczenie trzeba mieć by wozić VIP-ów??? Co do brawury - zakładasz że sami wpadli na pomysl - lądujemy we mgle??
    Skąd wiesz że tak było ??? Masz jakieś dowody popierające tą teże ???
    Wg. mnie uwzględniając wydarzenia przy locie do Gruzji był nacisk na to by wylądowali. I wszytsko. Czyj dokładnie to był pomysł nie dowiemy się nigdy - być może w skrzynkach zachował się jakiś fragment owego polecenia - ale nie jest pewnym że ten kto je wydał był jego autorem.

  • To nie pilot(2010-04-15 17:07) Odpowiedz 00

    A czy nikt nie pomyślał , że nasi rosyjscy przyjaciele podali źle współrzędne ? To by wystarczyło. A dlaczego oni mają 2 pierwsze skrzynki a my mamy tylko trzecią, na której zapisane jest giniemy, ratunku i nic więcej a czy 5 min przed przylotem podali namiary? O tuż NIE!!! Niemcy się zmienili po wojnie. W Rosji tylko szarzy ludzie się zmienili, a władza jest taka sama. Wszyscy byli niewygodni, którzy lecieli TU 154. A gdzie był remontowany? Słyszałem być może plotkę, ale podobno ktoś strzelał , a w samolocie było "Ja wam pokarze" czy ktoś widział nagranie na YouTube jak rosyjscy żołnierze niosą ciało prezydenta? Jeśli nie to polecam ostatni który niósł trumnę z ciałem Pana Prezydenta miał nogi jak z waty. Gdy go niósł prawie ją upuścił 3 razy, ale na końcu gdy mieli ją położyć na podstawę ostatni prawie ją upuścił jakieś 30 cm od ziemi mało tego według starszych osób mieszkających na wsi zmarłego gdy niesie ktoś kogo nie lubił za życia (Rosji) ciało staje się cięższe. Może to zabobony, ale moim zdaniem to nie zbieg okoliczności...

  • kolo(2010-04-15 15:43) Odpowiedz 00

    Bzdety. Niby kto miał wiedzieć pierwszy o katastrofie jak nie piloci??? W tej sprawie nie ma nic niecodziennego. Kazali lądować to lądowali a że mieli mleko przed nosem to zeszli tak nisko jak im się wydawało że mogą ignorując przy tym ostrzeżenia awioniki pokładowej oraz kontrolerów. Niestety okzało się że to zbyt nisko - wychaczyli skrzydłem drzewa i po prostu spadli. Ot cała filozofia.

  • DOKTOR(2010-04-15 15:05) Odpowiedz 00

    Ja ruskim nie wierzylem i wierzyc nie bede i od nich to najlepiej z daleka...teraz jest taka technologia,ze nie ma problemu ustawic cos takiego a sposobow nie brakuje :) Ps. Niezla szopka sie zrobila tak wogole.Byla tragedia narodowa a teraz zrobili z tego podzial kraju...CONGRATULATIONS MR JAROSLAV!! GOD BLESS YOU!!!

  • normalny(2010-04-15 14:23) Odpowiedz 00

    Nie szukajmy sensacji w wielkiej tragedii, stało się i wyciągnijmy wnioski na przyszłość, bo w tym jest największa mądrość. Niestety po katastrofie casy nie wyciągnięto należytych wniosków. Wielki szacunek dla władz rosyjskich i wszystkich Rosjan za postawę, którą wspierają naród polski.

  • v(2010-04-15 13:45) Odpowiedz 00

    Ktoś jeszcze wierzy Ruskim?!

  • rydzykant(2010-04-15 13:21) Odpowiedz 00

    Jedynie słuszne wersje tragedii:ruskie zestrzelili samolot;ruskie celowo źle naprowadzili samolot;ruskie podłożyli bombę jeszcze na Okęciu;ruskie w rejon lotniska przywieźli mnóstwo suchego lodu i wytworzyli mgłę.A te strzały,które słychać na amatorskim filmie- to ruskie strzelali do ofiar tragedii-aby mieć pewność,że nikt nie przeżyje.Tak oceniają to co się stało "prawdziwi patrioci" i "prawdziwi"Polacy.Wielka musi być ich nienawiść.

  • patriota(2010-04-15 11:10) Odpowiedz 00

    mial putin problem teraz nie ma problemu , a o tym jak bylo naprawdę dowiemy sie moze za pół wieku bo napewno nie teraz i nie ma sie co łudzić

  • Piłat(2010-04-15 05:00) Odpowiedz 00

    Kompromitacja śledczych, trzeciego dnia po katastrofie, nie wiadomo kto strzelał i do kogo strzelał na miejscu katastrofy. Czyżby milicjanci rosyjscy nie składali raportu z użycia broni służbowej? A jeżeli widzieli i słyszeli wybuchy amunicji w rozbitym wraku - to dlaczego tego nie zeznali śledczym i nie ujęli w raporcie z patrolu na miejscu katastrofy.

  • anty(2010-04-15 08:45) Odpowiedz 00

    Kiedyś przecież pilot wioząc Pana Prezydenta odmówił lądowanmia w złych warunkach i poleciał na lotnisko zapasowe, wtedy posłwie PiS-u chcieli go stawiać za to przed sądem. Teraz gdyby to zrobił, a powinien to zrobić to nikt by nie zginąła, ale za to pilot nie miałby, delikatnie mówiąc, łatwego życia i dowódzca załogi doskonale wiedział, cobędzie, jeśli nie zdążą na uroczystość w Katyniu. A może nawet wprost mu ktoś powiedział: "Panie kapitanie, mgła, czy nie mgła, mamy lądować i bez dyskusji, nie chciałbym być w pana skórze, jesli poleci pan na jakieś tam lotnisko zapasowe!"... Sądzę, że nawet wtedy jednak powinien polecić np. do Witebska, albo Moskwy i ryzykując szykany ratować ludzi i Tupolewa, który prawdopodobnie nie zawiódł, a nie ulegać naciakom.

  • 3 błędy(2010-04-15 07:30) Odpowiedz 00

    Sami rosjanie przyznają, że polacy nie powinni remontować swego samolotu rzadowego w Rosji bo to tak jakby Putin swój samolot oddawał do remontu do Czeczenii - zawsze będą podejrzenia o nierzetelność.

    Po drugie w Rosji to nie pojete by jak laduje samolot z Putinem by na 3 dni wcześniej nie przyleciała własna ekipa kontrolerów na wieże kontroli lotów i by służby specjalne nie prześwietliły wszystkich w promieniu kilometra.

    Po trzecie piloci to młodzutcy chłopcy i w tym wieku to mozna latac na szybowcach. Amerykański pilot co uratował zycie pasażerów ladując na rzece Hudson miał około 70tki i wylatane z kilkaset tysiecy godzin.