Leki antywirusowe mogą zapobiec poważnemu przebiegowi grypy A/H1N1. Powinny być podawane kobietom w ciąży, małym dzieciom i ludziom z problemami zdrowotnymi - powiedziała dzis przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na telekonferencji w Genewie.

W tych grupach ryzyka, aby zapobiec rozwojowi poważnej choroby, leki antywirusowe muszą być podane wcześnie - powiedziała Nikki Shindo, zajmująca się globalnym programem antygrypowym WHO.

Wczesne podanie tych leków pomaga zmniejszyć ryzyko poważnych komplikacji.

"Pacjenci z zapaleniem płuc również powinni być leczeni lekami antywirusowymi, antybiotykami, tlenem i zrównoważonym podawaniem płynów" - dodała.

Zdrowi pod innymi względami ludzie, u których wystąpią objawy grypy, nie powinni brać leków w rodzaju tamiflu, chyba że ich stan pogorszy się gwałtownie. Nie powinni oni sięgać po tamiflu jako środek zapobiegawczy - zaznaczyła Shindo.

"Większość ludzi, którzy zarażą się świńską grypą, wyzdrowieje bez brania leków"

Według niej "szeroka większość" ludzi, którzy zarażą się świńską grypą, wyzdrowieje bez brania leków i leczenia szpitalnego.

Na Ukrainie, w Afganistanie i Mongolii szpitale donoszą, że mają pełno pacjentów z grypą A/H1N1 - powiedziała Shindo, podkreślając, że jedyną drogą ratowania życia i zmniejszania obciążenia systemu opieki zdrowotnej jest zapobieganie poważnym chorobom.