Dziś sobota, dwieście siedemdziesiąty szósty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.40, zachód o 18.09. Imieniny obchodzą: Józefa, Eustachy, Gerard i Teresa.

* * *

Premier Donald Tusk udaje się dziś do Berlina, gdzie weźmie udział w uroczystości wręczenia nagród Kwadrygi. Szef rządu wygłosi laudację na cześć jednego z laureatów, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Nagrody otrzymają też m.in. były prezydent Czech Vaclav Havel i były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Nagroda Kwadrygi przyznawana jest od 2003 roku politykom i instytucjom, które mogą "służyć za przykład" i "wyznaczają kierunek na przyszłość". Wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie 3 października - w Dniu Niemieckiej Jedności. Nazwa nagrody - Kwadryga nawiązuje do rzeźby znajdującej się na Bramie Brandenburskiej - symbolu podziału, a po 1989 roku zjednoczenia Niemiec i Europy. Rzeźba przedstawia zaprzężony w cztery konie rydwan.

Wizyta w Berlinie będzie dla Tuska okazją do rozmów z Barroso m.in. o wynikach drugiego referendum w Irlandii w sprawie unijnego Traktatu Lizbońskiego oraz o kwestii teki gospodarczej dla polskiego kandydata na komisarza UE - Janusza Lewandowskiego.

mrr/ ura/

* * *

Ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie dziś od godz. 9.00 do 15.00 udzielać porad prawnych pro bono w 181 miejscowościach całego kraju. Adwokatura po raz drugi organizuje ogólnopolski dzień bezpłatnych porad prawnych. W porównaniu z poprzednią, wiosenną akcją, zwiększyła się liczba prawników, którzy będą dyżurować w swoich kancelariach.

Akcja ma też za zadanie przełamanie stereotypu, że pomoc prawna jest droga i niedostępna. Adwokaci spodziewają się, że tak jak w czasie poprzedniej akcji ludzie zgłaszający się do adwokata będą szukać rady w sprawach majątkowych, dotyczących rozwodów, alimentów, czy mieszkań albo odszkodowań. Adwokaci nie będą oceniać, kogo stać na płatną poradę, a kogo nie - każdy ma to ocenić we własnym sumieniu. W pierwszej akcji "Adwokaci pro bono" zorganizowanej w maju uczestniczyło 650 adwokatów i aplikantów w 134 miastach i miejscowościach. Udzielono wtedy około 12,5 tys. porad. Tym razem akcja obejmie więcej miejscowości; przystąpi też do niej o 200 więcej adwokatów i aplikantów.

Pełny wykaz kancelarii i rad adwokackich, gdzie będzie można się zwrócić w poniedziałek, można znaleźć na stronie internetowej www.adwokatura.pl. W Naczelnej Radzie Adwokackiej będzie też działał telefon 022 5052500, pod którym będzie można uzyskać informacje o adresach punktów, gdzie adwokaci czekają na potrzebujących. Apelują, by zabrać ze sobą wszystkie dokumenty ważne dla sprawy - nawet te, które wiążą się z nią luźno, czy pośrednio - dzięki temu porada będzie kompetentna.

wkt/ pz/

* * *

Uroczystości z okazji 650-lecia ufundowania kościoła farnego św. Jana Chrzciciela w Radomiu rozpoczną się dziś - w dniu urodzin Św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia i diecezji radomskiej.

Obchody jubileuszowe potrwają rok. Złoży się na nie szereg uroczystości kościelnych i kulturalnych. Rozpocznie je uroczysty koncert i msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji radomskiej Edwarda Materskiego. W planach jubileuszowych imprez jest także m.in. niedzielna premiera spektaklu "Hiob" w radomskim Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego oraz zaplanowana na czerwiec 2010 roku wystawa w Muzeum im. J. Malczewskiego - "650 lat Fary. Radom Kazimierza Wielkiego. Radom Jagiellonów". Obchodom towarzyszy konkurs fotograficzny poświęcony patronowi miasta i radomskiej farze.

W radomskiej farze ochrzczeni byli wybitni Polacy, m.in. pochodzący z Radomia malarz Jacek Malczewski, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku; jego ciotka Wanda Malczewska, znana mistyczka, której proces beatyfikacyjny jest w toku; oraz lekarz i społecznik, odkrywca Zakopanego - Tytus Chałubiński.

Kościół Farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu został wzniesiony w XIV wieku jako obiekt jednonawowy. W XV i XVI w. dobudowano do niego kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, ufundowana przez Jana Warcaba. W XVII w. z fundacji chorążego kozienickiego Jana Kochanowskiego dobudowano późnorenesansową kaplicę. W początkach XIX w. kościół był poważnie uszkodzony. Po restauracji fasada zachodnia otrzymała wystrój neogotycki. Na początku XX wieku fara została gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego.

Z dawnego kościoła obecnie zachowane są prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich.

ilp/ hes/