Eksperci radzą: Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny?

27.11.2017, 13:20; Aktualizacja: 14.12.2017, 11:26
podatki pieniądze

Jak przygotować się na jednolity plik kontrolny?źródło: ShutterStock

Szykują się nowe obowiązki dla mikroprzedsiębiorców. Od 1 stycznia najmniejsze firmy będą musiały przesyłać skarbówce informacje o transakcjach VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Eksperci z Comarch i Taxpoint radzą, jak uniknąć błędów i wykorzystać doświadczenie dużych i średnich firm, które już teraz raportują organom skarbowym pliki JPK.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Komentarze (12)

  • Zielony jednoosobowy(2018-01-19 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    "Po drugie, muszą być wprowadzone wszystkie wymagane dane tj. numer identyfikacji podatkowej, adres kontrahenta, numer źródłowy dokumentu w przypadku faktur zakupu itd." A w przypadku podmiotu spoza UE co trzeba wpisać zamiast NIPu czy numeru VAT UE? Adres nie wystarczy?

    Odpowiedz
  • Zmartwiony(2017-12-17 19:45) Zgłoś naruszenie 50

    Wydano zarządzenie, mając w nosie ludzi, którym na barki to wlożyli. W MF nie ma przytomnego, który by pomyślał, że duża część mikro przeds. księgowość robiła samodzielnie papierowo? Teraz mają wydać dodatkowe 300PLN na biuro rach by zadowolić MF. Gdziejest narzędzie do TWORZENIA JPK? Łaskawcy udostępnili bramkę do wysyłania JPK. A prosty program do wytworzenia tego JPK? Wytworzyli bachorka w postaci pliku excela. Tylko, żeby go otworzyć trzeba kupić MS ofisa za 1000 PLN na rok. To jest jakaś granda. Jak by nie było darmowego programu Libre ofis. Morawiecki prawi tylko morały. Prawda jest taka, że zamiast upraszczać i pomagać jak zwykle komplikuje już i tak trudne życie mikro przeds.

    Odpowiedz
  • sprinnter(2017-12-10 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    jak no powiedz jak bo to warzne 3cmc 4cmc 3mmc proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa proponuj.pl 3cmc warszawa proponuj.pl 4cmc warszawa proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc dojazd warszawa proponuj.pl 3 cmc dojazd waszawa proponuj.pl 3mmc warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc warszawa dowóz proponuj.pl dostawa 3mmc warszawa 24H proponuj.pl3cmc 4cmc 3mmc proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa proponuj.pl 3cmc warszawa proponuj.pl 4cmc warszawa proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc dojazd warszawa proponuj.pl 3 cmc dojazd waszawa proponuj.pl 3mmc warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc warszawa dowóz proponuj.pl dostawa 3mmc warszawa 24H proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa proponuj.pl 3cmc warszawa proponuj.pl 4cmc warszawa proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc dojazd warszawa proponuj.pl 3 cmc dojazd waszawa proponuj.pl 3mmc warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc warszawa dowóz proponuj.pl dostawa 3mmc warszawa 24H proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa proponuj.pl 3cmc warszawa proponuj.pl 4cmc warszawa proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc dojazd warszawa proponuj.pl 3 cmc dojazd waszawa proponuj.pl 3mmc warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc warszawa dowóz proponuj.pl dostawa 3mmc warszawa 24H proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc proponuj.pl 4mmc 3 cmc 4 cmc 4mmc Warszawa proponuj.pl 3cmc warszawa proponuj.pl 4cmc warszawa proponuj.pl 3cmc 4cmc 3mmc 4mmc dojazd warszawa proponuj.pl 3 cmc dojazd waszawa proponuj.pl 3mmc warszawa dowóz proponuj.pl 4mmc warszawa dowóz proponuj.pl dostawa 3mmc warszawa 24H proponuj.pl paw na ogródku

    Odpowiedz
  • sa(2017-12-04 13:54) Zgłoś naruszenie 150

    !!!. Pilne. MF powinno tak przygotować programy i towarzyszące załączniki wejściowe do przeglądarek,drukarek - bez odnośników (tak P.Vce Premierze, bo jest armia urzędników zatrudniona za nasze podatki, suto opłacana + premie,było dużo czasu ) i linki do otwierania ich (np. dla MS Windows XP i inne Vista , jeszcze powszechnie używane , bo nie stać nas na nowe komp. drogie programy od mlderów korpo ,przy obrotach firmy miesięcznych parę set złotych, do 1-2 tys. ) a wymaganym teraz przez MF JPK i dekl. VAT 7, aby ta mała firma 1-2 os. bez sztabu specjalistów księgowych-biur rachunkowych , informatyków, doradców, mogła wysłać to sama . Nie stać ją na zatrudnianie tych specjalistów, a dotychczas z tymi wersjami programów (jak czytam w internecie) miały średnie i małe firmy , kłopoty z zatrudnionymi księgowymi -to był już sygnał że wymagane są inne wersje. Dla tych mikro firm powinny być łatwiejsze programy, skrócone wymagania lub gotowe zaktualizowane linki do pobrania bez odnośników , które by nie zawieszały komputera itp. Tak NOWA LEPSZA ZMIANO czekamy na rzeczywiste ułatwienia , skoro taki nakaz z karami , wydany został od 01.01.2018r.

    Odpowiedz
  • Gazer(2017-12-02 12:54) Zgłoś naruszenie 12

    Kiedyś do otwarcia biznesu potrzebne były: pomysł i odwaga. Jednak banki zadbały o to, aby każdy interes wymagał ich wsparcia i udziału. Stąd kolejne bańki spekulacyjne na różnych rynkach, doprowadzające ceny do poziomu, z którego praktycznie nikt nie uruchomi firmy bez kredytu bankowego. Życie także stało się bardziej skomplikowane. Wiem o tym doskonale z pracy którą wykonuję dla wielu innych osób nie mogących poradzić sobie z zawiłościami biurokracji. jest to normalny skutek rozwoju. Ale jeżeli ktoś ma coś do ukrycia przed US - dzisiaj musi zacząć bardziej kombinować i nie wystarczy tutaj skromna wiedza o podatkach. Faktycznie tylko ktoś kto rzetelnie prowadzi księgowość, NIE MUSI OBAWIAĆ SIĘ WPROWADZONEJ METODY KONTROLI "JPK"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Raj66(2017-11-29 14:27) Zgłoś naruszenie 213

    To ciekawe ale dzisiaj tez są ludzie co zakładają biznes od podstaw i jakoś dają radę nie każdy ma smykałkę do biznesu ale zawsze nawet za PRL u najłatwiej było spekulować.Zawsze bedą złe czsy dla gamoni i złodziei ale uczciwy zawsze sie odnajdzie na rynku zarówno pracodawca jak i pracownik.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • z(2017-11-29 08:57) Zgłoś naruszenie 190

    Kiedyś jak miałem 25 lat i otwierałęm dz. g. w 1990 to zastanawiałem się czy biznes wypali czy nie. W latach 90-tych dorobiłem się jakiekolwiek majątku do dziś zresztą mam jeszcze kilka działek w dobrych punktach miasta, które wtedy kupowałem. Tyrałem po 12 godzin ale nikt mnie nie nękał. Ale to były czasy kiedy komuniści naprawdę zadbali o prywatną inicjatywę ( wilczek ). Dziś jakbym wtedy nie zgromadził jakiekolwiek kapitału to bym był dziadem na emeryturze. Poza tym dziś już nie zastanawiał bym się czy mi biznes wypali czy nie tylko czy w ogóle otwierać dz.g. I nie chodzi jedynie o to , że skończyłem 50 lat.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz