statystyki

Podatek co kwartał, ale JPK już co miesiąc

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 22.12.2017, 09:52
Podatki

Problem ten da o sobie znać już z początkiem 2018 r., bo od Nowego Roku obowiązek przesyłania co miesiąc JPK_VAT obejmie także mikroprzedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Kto płaci VAT raz na trzy miesiące, i tak będzie musiał trzykrotnie wysłać jednolity plik kontrolny. Powstaje problem, jakie dane w nim zamieścić. Czy mogą to być same zera?

Na infolinii Ministerstwa Finansów udzielana jest informacja, że JPK_VAT nie może zawierać „zerowych” danych, ale żaden przepis nie zmusza podatnika rozliczającego się co kwartał, by co miesiąc wprowadzał dane do ewidencji VAT.

Problem ten da o sobie znać już z początkiem 2018 r., bo od Nowego Roku obowiązek przesyłania co miesiąc JPK_VAT obejmie także mikroprzedsiębiorców. Są w tym gronie również mali podatnicy (w rozumieniu ustawy o VAT), którzy mogą rozliczać się z fiskusem raz na kwartał.

Wielu z nich korzysta z usług biur rachunkowych. Do tej pory przyzwyczajeni byli przekazywać biuru swoje dokumenty raz na kwartał. Nie wiadomo, jak zachowają się teraz.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!