Sejm podjął w piątek uchwałę w sprawie "potępienia systematycznego, masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. ISIS/Daisz".

Za przyjęciem uchwały głosowało 416 posłów, a jeden się wstrzymał.

Z inicjatywą uchwały Sejmu w sprawie "potępienia systematycznego, masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. ISIS/Daisz" wystąpiły w zeszłym miesiącu połączone komisje spraw zagranicznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Z prośbą o rozważenie podjęcia tej inicjatywy zgłosił się wcześniej do komisji marszałek Sejmu Marek Kuchciński po tym, jak zwrócił się do niego w tej sprawie specjalny wysłannik Komisji Europejskiej ds. promowania wolności religii lub przekonań poza UE Jan Figel.

Projekt uchwały zaproponowany przez komisje opiera się na podobnych dokumentach wypracowanych wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i PE. Uchwała zawiera potępienie "agresywnej ekstremistycznej ideologii" tzw. Państwa Islamskiego, systematycznych i powszechnych ataków przeciwko ludności cywilnej, naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym tych popełnianych na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego.

W swojej uchwale Sejm przyłączył się ponadto do stanowiska przyjętego wcześniej przez PE, wzywając do poszanowania praw "wszystkich mniejszości religijnych i etnicznych zamieszkujących w Iraku i w Syrii" - m.in. prawa do dalszego przebywania na terenach zwyczajowo zamieszkałych przez nich w przeszłości oraz do pełnego i swobodnego praktykowania swoich religii.

Uchwała wyraża zaniepokojenie "drastycznym zmniejszeniem" wspólnot chrześcijańskich z terenów Bliskiego Wschodu oraz potępienie wobec "wszelkich takich interpretacji przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości". Uchwała zawiera ponadto apel - m.in. do "liderów muzułmańskich na całym świecie" - wzywający do "pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez tzw. ISIS/Daisz wobec Chrześcijan, Jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych".

Poparcie dla projektu uchwały sejmowej wyraziła podczas listopadowego posiedzenia połączonych komisji wiceszefowa resortu spraw zagranicznych Joanna Wronecka. Podkreśliła, że inicjatywa "wpisuje się w założenia polskiej polityki zagranicznej i stanowisko, które reprezentujemy na forum międzynarodowym, a także dwustronnie". "Obowiązkiem nas, wspólnoty międzynarodowej, a tutaj, w tym przypadku Polski, jest wyrażenie naszej opinii" - dodała.

Wiceminister pozytywnie oceniła w szczególności fakt, że zaproponowane przez komisje brzmienie uchwały mówi "o wszystkich mniejszościach religijnych bez względu na to, jakie jest ich wyznanie, poglądy, a zatem ma tym bardziej uniwersalny charakter". Zaznaczyła jednocześnie, że "ofiarami padali przede wszystkim chrześcijanie", których populacja w Iraku spadła z ok. 1,5 mln do ok. 200-250 tys.

W 2014 r. dżihadyści z IS zajęli jedną trzecią Iraku i proklamowali tam - oraz na sąsiadujących terenach syryjskich - kalifat pod nazwą Państwo Islamskie. Od tego czasu dzięki kontrofensywom sił irackich i kurdyjskich, przy wsparciu ze strony koalicji pod przywództwem USA, prowadzącej naloty, oraz dzięki działaniom wspieranych przez Iran szyickich bojówek dżihadyści zostali usunięci z kilku miast, w tym z leżącej ok. 50 km na zachód od Bagdadu Faludży, która była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą Daesz. Irackie siły rządowe przejęły również - w ramach prowadzonej od października ofensywy - kontrolę nad wschodnimi obrzeżami Mosulu - drugiego co do wielkości miasta w Iraku, uznawanego za stolicę terenów znajdujących się pod kontrolą dżihadystów.

Międzynarodowa koalicja zwalczająca IS liczy około 60 państw - w tym Polskę, a także kraje arabskie i azjatyckie - o bardzo różnym stopniu zaangażowania wojskowego. Państwa koalicji wspierają armię iracką i peszmergów atakami z powietrza i ostrzałem artyleryjskim, a także doradzają i szkolą. (PAP)