Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault poinformował we wtorek, że w czwartek w Paryżu odbędzie się międzynarodowe spotkanie w sprawie przyszłości Mosulu. Obecnie trwa ofensywa sił irackich na to kontrolowane przez dżihadystów miasto na północy Iraku.

Spotkanie na szczeblu ministerialnym, zorganizowane przez Francję i Irak, ma być okazją do dyskusji, jak ustabilizować Mosul i jego okolice po pokonaniu w tym rejonie bojowników Państwa Islamskiego (IS). Mają wziąć w nim udział przedstawiciele ok. 20 państw - m.in. Stanów Zjednoczonych, Turcji, krajów europejskich i Zatoki Perskiej.

Spotkanie ma zainaugurować francuski prezydent Francois Hollande.

"Należy przewidywać, przygotować się z wyprzedzeniem i ustabilizować Mosul po bitwie" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Ayrault, podkreślając, że walka o to miasto może potrwać długo.

Szef francuskiej dyplomacji wymienił trzy priorytety, jeśli chodzi o przyszłość Mosulu i jego okolic: ochrona cywilów, dostarczenie pomocy humanitarnej i opracowanie przez irackie władze planu stabilizacji dla tego rejonu.

Minister spraw zagranicznych Francji zaznaczył, że dżihadyści mogą wycofać się z okolic Mosulu do Ar-Rakki, ich bastionu na północy Syrii. "W sprawie Rakki powinna zostać zastosowana ta sama taktyka, co wobec Mosulu. Wymaga to czasu i woli politycznej, ale musimy się zorganizować - mówił. - Nie możemy pozwolić Państwu Islamskiemu, by się odrodziło lub wzmocniło, tworząc jeszcze bardziej niebezpieczny ośrodek. Musimy się przygotować". Zdaniem ministra "przemilczenie kwestii Rakki byłoby poważnym błędem". "Jeśli chcemy skutecznie walczyć z terroryzmem, konieczne jest odbicie tego miasta" - dodał.

W Rakce - uważanej za stolicę IS - przebywa wielu francuskich dżihadystów; stamtąd planowano wiele ataków w Europie, zwłaszcza we Francji.

Zapowiedziane przez Ayrault forum odbędzie się na kilka dni przed spotkaniem ministrów obrony państw wchodzących w skład koalicji walczącej z IS, zapowiedzianym na 25 października również w Paryżu. Celem tych rozmów ma być podsumowanie działań, głównie w związku z atakiem na Mosul.

W poniedziałek rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa sił irackich na Mosul, mająca na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnym Iraku miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach w Iraku i Syrii. Działania irackich sił rządowych wspierane są z powietrza przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną pod wodzą USA, do której należy ok. 60 państw. (PAP)

ulb/ ro/