Żołnierz AK i WiN Karol Łoniewski ps. "Lew", spocznie w sobotę na cmentarzu w Nadarzynie. Łoniewski został rozstrzelany we wrześniu 1948 niedaleko Kielc, niedawno jego ciało zostało odnalezione i zidentyfikowane przez zespół badawczy Fundacji Niezłomni.

Karol Łoniewski urodził się 4 listopada 1925 roku w Nadarzynie. Przed wojną ukończył pierwszą klasę gimnazjum. Podczas okupacji mieszkał w Warszawie i uczył się na tajnych kompletach. Nawiązał także współpracę z Szarymi Szeregami, ale o jego działalności niewiele wiadomo. Był instruktorem i uczył młodych harcerzy posługiwać się bronią. Pomagał też w ukrywaniu się dwu Żydom.

W czasie Powstania Warszawskiego Łoniewski został odznaczony Krzyżem Walecznych za przeniesienie meldunku z oblężonego Śródmieścia na Pragę i przepłynięcie wpław Wisły. 19 września 1944 został osadzony w obozie Modlin i przebywał tam do Bożego Narodzenia. Z obozu udało mu się uciec do rodzinnego domu.

Po wojnie Łoniewski wyjechał do Gdańska, gdzie znalazł pracę w Państwowym Domu Dziecka we Wrzeszczu i dostał się na semestralne kursy maturalne. Rozpoczął studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Naukę łączył z działalnością konspiracyjną w WiN.

18 lutego 1948r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Niestety nie wiadomo w jakich okolicznościach. Przypuszcza się, że dokonano tego w sali wykładowej Uniwersytetu Łódzkiego lub podczas ćwiczeń polowych. Został osadzony w więzieniu kieleckim. Władze chciały przypisać Karolowi cztery napady, zabójstwo.

31 lipca 1948 roku Łoniewski został skazany na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych, obywatelskich i honorowych. Wyrok wykonano 24 września 1948 o godz. 19.00. Razem z Łoniewskim zginęli żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ por. Aleksander Życiński ps. "Wilczur", Czesław Spadło ps. "Mały" ze zgrupowania Jana Piwnika "Ponurego" i Józef Figarski ps. "Śmiały", żołnierz WiN. Ich ciała ukryto w lesie pod Kielcami.

W tym roku badacze z Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" odnaleźli szczątki zamordowanych żołnierzy. Przeprowadzono ekshumację i pobrano materiał genetyczny. Identyfikację przeprowadził Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Czesław Spadło pseud. "Mały" i Józef Figarski pseud. "Śmiały" zostali pochowani 10 września w Wąchocku. Aleksander Życiński pseud. "Wilczur" został pochowany 24 września w Bliżynie.

Karol Łoniewski pseud. "Lew" spocznie 1 października o godz. 12.00 w Nadarzynie. Pogrzeb odbędzie się w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego. (PAP)