statystyki

Menedżerowie projektów, czyli jak oddolnie przełamywać sektorowość państwa

autor: Marcin Kędzierski, Krzysztof Mazur14.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 14.09.2016, 08:02

Problem międzyresortowości staje się elementem nowego konsensusu społecznego. Coraz więcej ekspertów, polityków i dziennikarzy zauważa, że nie da się prowadzić ambitnej polityki bez przełamania „silosowości” ministerstw, o czym bardzo często w kontekście innowacji mówi także wicepremier Mateusz Morawiecki.

opinia

Istota? tego problemu jest wertykalny mechanizm zarządzania na niemal wszystkich szczeblach władzy publicznej, który skutkuje przewagą czynnika branżowego i resortowego nad interesem państwa. Dlatego to właśnie od zmiany filozofii zarządzania państwem z wertykalnej na horyzontalną uzależniona jest możliwość wdrożenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ogłoszonej przez Radę Ministrów 25 lipca br., określanej potocznie mianem planu Morawieckiego.

SOR stara się uporać z problemem silosowości państwa na trzy sposoby.

Po pierwsze, powołując zespoły międzyresortowe. W rozdziale poświęconemu sposobowi realizacji strategii wymienionych jest wiele komitetów, rad i zespołów, które na różnym szczeblu administracji rządowej mają koordynować planowane działania. Ścieżkę wytyczyła tu powołana do życia w styczniu 201 6 r . Rada ds. Innowacyjności. Na cotygodniowych spotkaniach – w randze ministrów lub wiceministrów – uzgadniana jest tam polityka innowacyjności realizowana przez siedem resortów.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie