60 lat temu poznańscy robotnicy podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, stłumioną przez milicję i wojsko. Co najmniej 58 osób zginęło, kilkaset zostało rannych.

Podczas uroczystości pod Poznańskimi Krzyżami zaplanowano wystąpienia prezydentów, w imieniu kombatantów Czerwca głos zabierze Aleksandra Banasiak, pielęgniarka, która 60 lat temu niosła pomoc rannym. Odczytane zostanie też wspomnienie poległych w Czerwcu 1956 roku.

Pierwotnie elementem centralnych uroczystości miał być wojskowy apel pamięci. W związku z tym, że w jego trakcie wspomniane miały być także ofiary katastrofy smoleńskiej, prezydent Poznania poinformował kilka dni temu szefa MON o rezygnacji z wojskowej asysty. Apel pamięci zastąpić ma wspomnienie odczytywane przez osobę cywilną.

Wspomnienie ofiar Czerwca ’56 oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w ramach apelu pamięci, nastąpiło przed południem w trakcie uroczystości przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim. Wydarzenie z udziałem wojska miało miejsce na ul. Kochanowskiego. 60 lat temu uczestnicy robotniczego protestu przyszli na tę ulicę, pod gmach Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego. W kierunku WUBP rzucano kamieniami, z gmachu padły strzały; do szpitala trafili pierwsi ranni.

Prezydenci Polski i Węgier rozpoczęli wizytę w stolicy Wielkopolski od spotkania i rozmowy w gmachu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Andrzej Duda i Janos Ader zwiedzili też ekspozycję Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Po tym prezydenci złożyli kwiaty przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru i obejrzeli wystawę plenerową „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”, upamiętniającą historię Poznańskiego Czerwca i rewolucji węgierskiej w 1956 roku.

Prezydenci wzięli także udział w uroczystej mszy św. w kościele oo. Dominikanów. Eucharystii przewodził metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Z kościoła na pl. Adama Mickiewicza, na której odbywają się główne uroczystości przemaszerowali kombatanci Czerwca, mieszkańcy Poznania, przedstawiciele partii politycznych i kibice. W trakcie przemarszu wznoszono m.in. hasła: „Precz z komuną”, „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Uczestnicy przemarszu trzymali tablice z napisami m.in. „Nie chcemy niemieckiej UE”, "Cześć i chwała bohaterom", ale także „To był zamach”. Odpalono race.

Zwieńczeniem obchodów w Poznaniu będzie multimedialne widowisko "Ksenofonia. Symfonia dla Innego", w reż. Jana Komasy.(PAP)