Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
EURGBP 0,7661 -0,62 -3,34 -1,02 6,72 3,87
USDGBP 0,6810 -0,06 -3,65 -1,39 7,80 0,34
FTSE 100 Index 6200,5 -0,01 4,68 0,72 -7,60 -0,67
Stoxx Europe 600 Index 339,3 0,48 5,86 0,38 -12,00 -7,25

Implikowane prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum wahało się we wtorek między 25 a 26 proc., bez zmian od poniedziałkowego popołudnia – wynika z obliczeń PAP na podstawie średniej z kursów bukmacherskich publikowanych na portalu oddschecker. com.

CO 6. BRYTYJCZYK NIE MIAŁ BEZPOŚREDNIEJ STYCZNOŚCI Z KAMPANIĄ

Wtorkowe badanie pracowni BMG Research, przygotowane na zlecenie Electoral Reform Society, wskazuje, że żadna ze stron kampanii przed referendum w Wlk. Brytanii nie dotarła bezpośrednio do 16 proc. wyborców.

Wyniki sondażu pokazują, że 72 proc. respondentów otrzymało ulotkę, 14 proc. odebrało e-maila, a 3 proc. telefon zachęcający do głosowania na jedną z opcji w referendum. 2 proc. ankietowanych odwiedził w domu aktywista komitetu wyborczego, a 8 proc. zachęcano do głosowania na ulicy.

22 proc. ankietowanych w badaniu BMG uważa, że jest dobrze poinformowanych o referendum.

Badanie zostało przeprowadzone w formie online, w dniach 10-16 czerwca na próbie 1468 dorosłych Brytyjczyków.

1 PKT. PROC. PRZEWAGI ZWOLENNIKÓW POZOSTANIA W UE - NOWY SONDAŻ

W najnowszym sondażu pracowni Survation, zamówionym przez konsorcjum IG operujące na rynkach finansowych, przewagę utrzymali zwolennicy pozostania w UE.

Zwolennicy pozostania UK w UE stanowili 45 proc. badanych, 44 proc. natomiast stronnicy Brexitu. Niezdecydowanych było 11 proc. respondentów.

Wyłączając niezdecydowanych, 51 proc. ankietowanych jest za dalszym członkostwem w UE, a 49 proc. za opuszczeniem wspólnoty.

W poprzednim sondażu Survation 45 proc. ankietowanych opowiadało się za pozostaniem w Unii, a 42 proc. życzyłoby sobie wyjścia z UE. Z kolei w jeszcze wcześniejszym badaniu proporcje były dokładnie odwrotne: 42 proc. chciało, aby Wielka Brytania pozostała w Unii, a 45 proc., by z niej wyszła. W obu badaniach 13 proc. respondentów było niezdecydowanych.

Badanie przeprowadzono telefonicznie na próbie 959 osób w dniu 20 czerwca.

BREXIT UTRUDNI UE UTRZYMANIE CELÓW EMISYJNYCH

Jeśli Brytyjczycy postanowią w czwartkowym referendum, że ich kraj opuści UE, Unia może mieć kłopoty z dotrzymaniem narzuconego sobie harmonogramu redukcji gazów cieplarnianych - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Przypadająca na Wielką Brytanię emisja gazów cieplarnianych spadła o 34,3 proc. w latach 1990-2014, co stanowi największy procentowy spadek emisji szkodliwych gazów w UE nie licząc krajów środkowoeuropejskich, w których wraz z komunizmem upadł oparty na przestarzałych technologiach przemysł ciężki.

Po wyłączeniu Wielkiej Brytanii ogólny spadek emisji w UE w latach 1990-2014 wyniósłby 22,8 proc. zamiast obecnych 24,4 proc.

UE i tak osiągnęła już wyznaczony cel redukcji emisji o 20 proc. do 2020 roku, jednak na zeszłorocznej konferencji klimatycznej w Paryżu Unia zobowiązała się do zmniejszenia emisji o 40 proc. do 2030 roku - zauważa Associated Press.

BREXIT „KATASTROFALNY” DLA ZWYKŁYCH RODZIN - SZEFOWIE SIECI DETALICZNYCH

„Mocno wierzymy, że Brexit oznaczać będzie mniej pieniędzy w kieszeniach ludzi i będzie katastrofalny dla milionów zwykłych rodzin” – napisali w liście szefowie brytyjskich sieci detalicznych.

Ich zdaniem istnieją dwa główne argumenty przeciw Brexitowi.

„Po pierwsze, łańcuch dostaw. (…) Żywność jest zawsze jedną z aren walki w trakcie negocjacji handlowych. Pomysł, że możemy w 3 lata zmienić łańcuchy dostaw, których zbudowanie zajęło 45 lat, jest złudzeniem” – napisali.

„Po drugie, wartość funta. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach (…) kurs funta spadł dramatycznie. To wpłynie na wzrost cen. Jest bardzo prawdopodobne, że zagłosowanie za opuszczeniem UE pogorszy tylko stan rzeczy i doprowadzi do dalszych podwyżek” – dodali.

Pod listem podpisali się byli i obecni prezesi Marks & Spencer and Morrisons, Debenhams, Kingfisher, Sainsbury, Tesco, Asda i Waitrose.

WIĘKSZE WYDATKI GOSPODARSTW DOMOWYCH PO BREXICIE

Według wyliczeń brytyjskiego Związku Pracowników Sklepów, Dystrybutorów i Stowarzyszonych (USAW) przeciętne gospodarstwo domowe na Wyspach po Brexicie wyda rocznie o 584 funty więcej, niż gdyby Wielka Brytania pozostała we wspólnocie.

USAW przewiduje, że wzrost cen w gospodarce, który skutkować będzie większymi wydatkami gospodarstw, będzie spowodowany głównie 12-proc. deprecjacją funta oraz wyższymi kosztami zakupu dóbr importowanych, które zostaną obłożone dodatkowymi cłami zgodnie z zasadami WTO.

PO BREXICIE GOSPODARKA UK MNIEJSZA NAWET O 8 PROC. DO 2030 – OŚRODKI BADAWCZE

We wtorek swoje poparcie dla pozostania Wlk. Bryt wyrazili w oświadczeniu szefowie trzech brytyjskich instytutów gospodarczych National Institute of Economic and Social Research (NIESR), Institute for Fiscal Studies (IFS) oraz Centre for Economic Performance, London School of Economics (CEP).

“Analizy przeprowadzone przez CEP I NIESR sugerują, że jeżeli Wlk. Brytania opuści UE, to gospodarka brytyjska będzie o 1-3 proc. mniejsza do 2020 r., a do 2030 r. 2-8 proc. mniejsza (w porównaniu do pozostania w UE – PAP)” – napisali.

„Wyjście z UE najpewniej skutkować będzie: niższymi realnymi płacami, niższą wartością funta – czyli wyższymi cenami dóbr i usług, większym zadłużeniem, niższymi wydatkami publicznymi lub wyższymi podatkami; w krótkim okresie – wyższym bezrobociem” – dodali.

ZWOLENNICY WYJŚCIA Z UE ZNÓW ZEBRALI WIĘCEJ PIENIĘDZY

Grupy prowadzące kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ponownie zebrały więcej funduszy na działalność niż te, które nawołują do pozostania kraju we Wspólnocie - poinformowała we wtorek brytyjska komisja wyborcza.

Według najnowszych danych w okresie od 13 maja do 9 czerwca różne grupy spod sztandaru "wyjścia" zebrały 3,6 mln funtów na kampanię referendalną. W tym samym czasie opowiadający się za pozostaniem zgromadzili 2,9 mln funtów.

To kolejny raport brytyjskiej komisji wyborczej wskazujący na większą skuteczność w pozyskiwaniu środków grup opowiadających się za wyjściem kraju ze struktur UE.

ZMIANY W UMOWACH GRANICZNYCH UK – IRLANDIA?

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała we wtorek, że „nie do pomyślenia jest”, żeby w przypadku ewentualnego Brexitu nie doszło do zmiany porozumień granicznych z Republiką Irlandii.

May dodała, że po wyjściu UK z UE, będą potrzebne „pewne formy” kontroli granicznej z powodu wprowadzenia taryf celnych.

POPARCIE DLA BREXITU SPADA OD 13 CZERWCA – YOUGOV

Z zestawienia sondaży przeprowadzonych w ostatnich dwóch tygodniach przez pracownię YouGov, opublikowanego we wtorek, wynika, że poparcie dla Brexitu wśród ankietowanych osiągnęło swój szczyt 13 czerwca i od tamtej pory maleje. Najwyższy odsetek odpowiedzi za Brexitem wyniósł w badaniach YouGov 53 proc. (wyłączając niezdecydowanych i nie posiadających zdania).

Poniedziałkowe badanie YouGov wskazuje na 2 pkt. proc. przewagi zwolenników Brexitu (51 proc. vs 49 proc.).

Zdaniem sondażowni wynik czwartkowego głosowania znajdzie się w przedziale 48-53 proc.

„Nasz model zakłada, że z 95-proc. prawdopodobieństwem rezultat głosowania znajdzie się w przedziale między 48 proc. a 53 proc., choć model uwzględnia jedynie niektóre formy niepewności (które mogą wpłynąć na wynik – PAP)” – napisano w komentarzu na stronie YouGov.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Tagi:waluta