Święto Dziękczynienia w niedzielę 5 czerwca na Polach Wilanowskich w Warszawie będzie bardzo mocno związane z Rokiem Miłosierdzia i świadkami miłosierdzia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Kard. Nycz podkreślił, że tegoroczne Święto Dziękczynienia, które będzie przebiegało pod hasłem "Chrzest darem miłosierdzia" przypada na ustanowiony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia oraz obchodzoną 1050. rocznicę Chrztu Polski.

"Dlatego chcemy dziękować Opatrzności Bożej za ten największy dar miłosierdzia, jakim jest chrzest święty. Chrzest, który jest początkiem naszej drogi do Królestwa Niebieskiego. Stąd też hasło tegorocznego IX Święta Dziękczynienia +Chrzest darem miłosierdzia" - dodał kard. Nycz.

Jak zaznaczył w tym roku w sposób szczególny będzie wspomniana postać świętego Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za życie drugiego człowieka. "Jego postawa powinna być dla nas nauką i przesłaniem, że przez nasze czyny wobec bliźnich, możemy się stać się świadkami Bożego miłosierdzia" - dodał kard. Nycz.

Wskazując na wyjątkowy charakter tegorocznego Święta Dziękczynienia, metropolita warszawski poinformował, że podczas obchodów do Panteonu Wielkich Polaków zostaną wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Kolbego. "Relikwie świętego przybędą do świątyni wraz z pielgrzymką, która o godz. 8.00 wyruszy z pl. Piłsudskiego i przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas mszy św. dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia" - powiedział hierarcha.

Mszy św. o godz. 12.00 przy Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolato; wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, przedstawiciele Episkopatu Polski oraz pielgrzymi z całej Polski. Po uroczystej mszy św. do Panteonu Wielkich Polaków zostaną wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Kolbego - "wielkiego świadka miłosierdzia" - dodał kard. Nycz.

Jak zaznaczył, św. Maksymilian Kolbe "był darem Opatrzności Bożej dla franciszkańskiego zakonu, dla Kościoła w Polsce i chrześcijaństwa w Japonii oraz dla wielu osób, które zetknęły się z nim osobiście lub zapoznały się z jego dziełem". Przypomniał, że tym roku przypada 75. rocznica jego aresztowania oraz 45. rocznica beatyfikacji.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że po mszy zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci, w którym w ramach przygotowanych dla nich gier i zabaw, najmłodsi będą mogli nauczyć się postawy wdzięczności. "Wdzięczność jest czymś niezwykle istotnym w życiu każdego człowieka i my w czasie każdego kolejnego Święta Dziękczynienia tej postawy wdzięczności chcemy uczyć" - mówił.

Dodał, że obchodom Święta Dziękczynienia będzie towarzyszył festiwal pt. "Moc Dobra", którego celem jest przede wszystkim promocja i popularyzacja polskich zespołów o przekazie chrześcijańskim.

Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca i w tym roku obchodzone będzie po raz dziewiąty. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp. (PAP)