Pokój społeczny domaga się nieraz wzajemnych ustępstw, które mogą być trudne, a nawet bolesne – powiedział w czwartek w Poznaniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o pojednanie narodowe.

Jak zaznaczył abp Gądecki w homilii w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, katoliccy politycy i ustawodawcy „winni się czuć przynaglani przez (…) sumienie, aby przedstawiać oraz wspierać prawa inspirowane przez wartości zakorzenione w ludzkiej naturze”.

Centralna procesja eucharystyczna przeszła z kościoła Bożego Ciała na plac katedralny na Ostrowie Tumskim. Wcześniej abp Gądecki przewodniczył mszy św. w kościele Bożego Ciała.

„Patrząc na stan napięcia, jaki panuje w naszej Ojczyźnie, trzeba raz jeszcze skierować do wszystkich apel o pojednanie narodowe. Kto jest z Chrystusa, ten pragnie i zdąża do pojednania” – powiedział abp Gądecki w homilii wygłoszonej na zakończenie uroczystości.

„Pokój społeczny domaga się nieraz wzajemnych ustępstw, które mogą być trudne, a nawet bolesne, ale alternatywą jest bezsens życia w ciągłym konflikcie, paraliżującym życie społeczne i publiczne” - dodał.

Abp Gądecki podkreślił, że kult oddawany Bogu wymaga publicznego świadectwa naszej wiary; nigdy nie jest aktem czysto prywatnym.

„Dotyczy to wszystkich ochrzczonych, ale szczególnie tych, którzy, z racji zajmowanej pozycji społecznej czy politycznej, muszą podejmować decyzje dotyczące wartości fundamentalnych, takich jak szacunek i obrona każdego ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, jak rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety, wychowywanie dzieci oraz promocja dobra wspólnego we wszystkich jego formach. Te wartości nie podlegają negocjacjom” - powiedział.

Jak podkreślił, każda Eucharystia jest komunią nie tylko z Panem, lecz także ze stworzeniem i z ludźmi wszystkich miejsc i wszystkich czasów. „Im bliżej jesteśmy Jezusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem” – zaznaczył.

„Niektórzy uczestniczą w Eucharystii odseparowani od siebie; zamknięci w sobie. Tymczasem autentyczna komunia z Chrystusem niesie ze sobą bliskość, niesie wzajemne udzielanie się drugiemu człowiekowi, niesie ze sobą bycie darem dla drugiego człowieka, niesie różne formy służenia ludziom i światu” – powiedział abp Gądecki.

W trakcie uroczystości metropolita przedstawił 14 nowych, wyświęconych w ostatnich dniach kapłanów archidiecezji poznańskiej.

Według przekazów historia kościoła Bożego Ciała w Poznaniu rozpoczęła się w 1399 roku, kiedy to doszło do wykradzenia Hostii z kościoła OO. Dominikanów, następnie ich sprofanowania i porzucenia na nadwarciańskich łąkach. Na miejscu znalezienia Najświętszego Sakramentu wybudowano drewnianą kaplicę.

Kościół ufundował w 1406 roku król Władysław Jagiełło. Po wygranej bitwie pod Grunwaldem miał pielgrzymować pieszo do tej świątyni. Od lat z tego właśnie kościoła wyrusza centralna, poznańska procesja eucharystyczna.(PAP)