Roman Polski odebrał w środę wieczorem w Krakowie, podczas 9. Festiwalu Muzyki Filmowej, odznakę 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W ten sposób honorowani są twórcy, którzy rozsławili film polski w świecie.

Odznakę w imieniu prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego i prezes Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki wręczył Polańskiemu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"Te odznaki przyznane zostały kilku twórcom filmowym, którzy najbardziej rozsławili film polski na świecie. Zostaną one dzisiaj wręczone w Warszawie z wyjątkiem tej jednej, która zostanie wręczona w Krakowie - mieście pana Romana Polańskiego" – mówił Jacek Majchrowski. "Chciałem podziękować panu Polańskiemu za to, że wywodząc się z tego miasta, jadąc w świat, nigdy o tym mieście nie zapomniał" - podkreślił.

Publiczność zgromadzona w sali koncertowej ICE Kraków powitała reżysera owacją na stojąco. Roman Polański był bardzo wzruszony. "Wydaje mi się to wszystko jak sen. Gdzie bym myślał o tym jako mały chłopiec, który uciekł z getta, że pewnego dnia będę tutaj witany przez tak wielką publiczność i obdarzany nagrodami... Naprawdę to jest bardzo wzruszający moment dla mnie i serdecznie wam wszystkim dziękuję" – powiedział Polański.

Reżyser otrzymał odznakę oraz obraz autorstwa Leona Tarasewicza.

W środę w ICE Kraków zabrzmiał koncert "Scoring4Polanski". Jego gościem był także laureat Nagrody im. Wojciecha Kilara, francuski kompozytor, laureat Oscara, autor muzyki do filmów Polańskiego Alexandre Desplat.

Na program drugiego koncertu Festiwalu Muzyki Filmowej złożyły się utwory takich kompozytorów jak Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone, Philippe Sarde i Alexandre Desplat. Przed publicznością wystąpili Tomasz Stańko, pianista jazzowy Dominik Wania i współpracujący z nimi saksofonista Maciej Obara oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzona przez belgijskiego dyrygenta Dirka Brosse.

Polański urodził się 18 sierpnia 1933 r. w Paryżu, w rodzinie polskich Żydów, która w 1937 r. przeniosła się do Krakowa. W czasie wojny z powodu żydowskiego pochodzenia znaleźli się w krakowskim getcie. Rodziców Polańskiego wywieziono do obozów koncentracyjnych - matka zginęła w Auschwitz, ojciec przeżył obóz w Mauthausen. Polańskiemu udało się wydostać z getta, wychowywał się potem w podkrakowskiej wsi.

W 1954 r. Polański rozpoczął studia reżyserskie w łódzkiej "filmówce". Jego debiutem fabularnym był zrealizowany w 1962 r. "Nóż w wodzie". W 1965 r. zrealizował w Wielkiej Brytanii "Wstręt" z 22-letnią Catherine Deneuve w roli głównej. Rok później wyreżyserował "Matnię" ("Cul-de-sac"). Film został uhonorowany Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie i otworzył Polańskiemu drogę do Hollywood.

Podczas koncertu zabrzmiała muzyka z wielu innych filmów Polańskiego m.in. "Dziecko Rosemary", „Tess”, "Nieustraszeni pogromcy wampirów", "Śmierć i dziewczyna", "Dziewiąte wrota", "Lokator", "Wenus w futrze", "Autor widmo", "Rzeź" oraz "Chinatown" i "Frantic".

Wielki sukces przyniósł Polańskiemu film "Pianista" z 2002 r., będący opowieścią o kompozytorze i pianiście Władysławie Szpilmanie. Uhonorowano go najbardziej prestiżowymi nagrodami filmowymi - Oscarem, Złotą Palmą w Cannes, francuskim Cezarem oraz Nagrodą Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA.

Festiwal Muzyki Filmowej to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. Jego organizatorami są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic. (PAP)