Wynoszący 9,2 mln euro budżet Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży od lat nie wystarcza na sfinansowanie wszystkich proponowanych przez obie strony projektów. W tym roku też będziemy musieli stworzyć listę rezerwową - powiedział w środę szef PNWM Stephan Erb.

Naszym celem jest likwidacja przesądów i stereotypów - podkreślił Erb podczas spotkania z dziennikarzami w Poczdamie. "Nie finansujemy wyjazdów turystycznych" - zastrzegł.

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży (Jugendwerk) wspiera rocznie około 3000 projektów począwszy od klasycznej wymiany młodzieży poprzez spotkania zespołów sportowych i harcerskich aż po wspólne koncerty chórów i orkiestr.

W tym roku organizacja obchodzi 25. rocznicę powstania. W minionym ćwierćwieczu dzięki działalności PNWM 2,7 mln młodych osób w wieku od 12 do 26 lat z Niemiec i Polski miało możliwość poznania sąsiedniego kraju. Jugendwerk sfinansował w tym czasie 70 tys. spotkań. Wzrasta liczba projektów, w których uczestniczy młodzież z Ukrainy.

Minister oświaty i młodzieży Brandenburgii Guenter Baaske powiedział, że Jugendwerk przyczynił się do zachowania przyjaźni między młodymi Niemcami i Polakami w czasach, gdy oficjalne relacje między państwami uległy ochłodzeniu. "Aktualne irytacje w takich sprawach jak kwestia uchodźców nie sprowadzą nas z obranej drogi. Potrzebujemy siebie nawzajem i to jest dla nas kierunkowskazem" - powiedział.

Brandenburski pełnomocnik do stosunków międzynarodowych Thomas Kralinski podkreślił, że dzięki PNWM niemiecka młodzież poznaje Polskę jako kraj nowoczesny i fascynujący. "Przy tej okazji dzięki osobistemu doświadczeniu unieważnia się wiele stereotypów" - dodał.

Kralinski zapowiedział, że Brandenburgia będzie namawiać inne kraje związkowe na zwiększenie budżetu PNWM.

Brandenburskie ministerstwo oświaty przeznaczyło w tym roku 100 tys. euro na wsparcie wyjazdów grup szkolnych do Polski. Warunkiem skorzystanie z tej formy dotacji jest włączenie do programu wizyty w miejscu pamięci związanym z niemieckimi zbrodniami podczas drugiej wojny światowej. Dotąd zgłosiło się 600 uczniów z 13 szkół. Języka polskiego uczy się w brandenburskich szkołach 2,5 tys. uczniów.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją. Działa na rzecz porozumienia i współpracy miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 r. przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały jej swoje kompetencje w zakresie wspierania polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Ma dwie równorzędne siedziby: w Warszawie i Poczdamie.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)