Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do premiera Włoch Matteo Renziego dość przychylnie ocenił jego inicjatywy ws. polityki migracyjnej, ale nie odniósł się do idei obligacji jako narzędzia finansowego wsparcia krajów pochodzenia migrantów.

Renzi zaprezentował propozycje ograniczenia napływu migrantów w pakiecie "Pakt Migracyjny". Jako główną metodę przedstawił pomoc finansową, głównie dla krajów Afryki.

"Brawo Renzi, ale żadnych obligacji" - tak na stronie internetowej dziennika "La Stampa" podsumowano wymowę odpowiedzi Junckera.

W liście do Renziego, opublikowanym na stronie internetowej dziennika „Corriere della Sera”, Juncker napisał, że jego inicjatywa dowodzi potrzeby wspólnego europejskiego podejścia do obecnego kryzysu migracyjnego. Przewodniczący KE zadeklarował gotowość przystąpienia do prac nad wszystkimi punktami dokumentu włoskiego rządu i dodał: "Cieszę się, że podzielamy tę samą agendę".

„Podobnie jak ty jestem przekonany o tym, że tylko mocniejsze europejskie podejście do obecnego kryzysu z uchodźcami, które obejmować będzie zarówno politykę wewnętrzną, jak i zewnętrzną UE, pomoże nam w uporządkowany sposób zarządzać falami migracyjnymi i powrócić do pełnego funkcjonowania układu z Schengen w duchu wzmocnionej solidarności” - zapewnił Jean-Claude Juncker.

Dodał, że Unia Europejska musi razem zarządzać swymi zewnętrznymi granicami, zapewnić bezpieczeństwo uchodźcom potrzebującym ochrony, zaoferować legalne drogi dostania się migrantów do Europy i zachować otwarte swe granice wewnętrzne.

Szef Komisji poinformował, że poprosił pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, by we współpracy z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini przygotował komunikat w sprawie aspektów europejskiej agendy ds. migracji na unijny szczyt pod koniec czerwca.

W dokumencie wysłanym 15 kwietnia włoski rząd zaproponował, by na podstawie doświadczeń z umowy między UE a Turcją w sprawie migrantów, zahamować ich napływ na Stary Kontynent poprzez zawarcie umów z krajami ich pochodzenia oraz tranzytu, zwłaszcza w Afryce.

Jednym z takich innowacyjnych narzędzi, wskazał gabinet Renziego, mogłyby być obligacje UE-Afryka, ale w swym liście Juncker nie odnosi się do tego pomysłu, co komentatorzy uznali za jego odrzucenie.

Włochy proponują przedstawienie tym krajom projektów inwestycji o charakterze społecznym i w dziedzinie infrastruktury.

Kolejne propozycje to wspólna kontrola granic, walka z przestępczością i przemytnikami ludzi – dzięki połączonym operacjom policyjnym - a także umożliwienie legalnego dostępu migrantów do europejskiego rynku pracy oraz współpraca administracyjna w sprawie identyfikacji migrantów, wydawania dokumentów dla nich i ich odsyłania.

Włochy uznały też za konieczne wprowadzenie systemów udzielania azylu w poszczególnych krajach, zgodnie z międzynarodowymi standardami i we współpracy z wyspecjalizowanymi instytucjami, takimi jak Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Trzeba, podkreślono, utworzyć struktury identyfikacyjne, gdzie ustalać się będzie, kto ma prawo do ochrony, a kto nie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)